Автор Тема: Забигач  (Прочитано 2556 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline woodman

  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 194
  • Розташування: Lviv
  • www.knife.org.ua
    • www.knife.org.ua
Забигач
« : 29 Березня 2017, 23:11:38 »
Цей ніж виявився цікавою загадкою, довелося добре посерфити Інтернет і погортати книжки. Навіть довелося переписувати більшу частину цього запису через здобуту по ходу написання інформацію.

Не знаю з якої сторони підійти. Почну мабуть з опису головної частини в ножі. Леза це найпростіша річ в цьому мультитулі. Ніж має поширену схему для кінця ХІХ століття — два леза на одній осі. Цю компоновку сьогодні можемо побачити у таких традиційних брендів як американський Case чи німецький Boker.

Обидва леза не дуже між собою відмінні. Майже однієї довжини і схожої форми. Хоча друге лезо фабричних ножів, зазвичай, спеціальної форми або суттєво коротше і делікатніше. Ймовірно власник цього ножа міг використовувати одне лезо як основне а друге зберігалося гострим для тонкої роботи.

Замок в ножа вже не простий сліп-джоінт, а на зразок усім відомого Cold Steel - Kudu. Це помітно по квадратному вирізу на пластині-пружині в який заклацуються виступи на лезах. Простий і надійний замок був популярний в Європі протягом багатьох століть, називається Ratchet.



В конструкції ножа є цікаві особливості, це інтегроване кресало у вигляді зубчастого коліщатка і окремий предмет на перший погляд схожий на пінцет. І от цей предмет мене озадачив, важко зрозуміти призначення цієї штуки. Власника ножа вже не запитаєш і подібних речей я не зустрічав раніше.

В пошуках інформації натрапив на картинку в Інтернеті де є дуже подібний ніж, а можливо і саме він. Є незначні відмінності, можливо фото ретушоване, а можливо інша робота того ж автора. Спершу знайшов цю ілюстрацію з підписами польською мовою а потім від українського видання. Тоді все прояснилося.

Ілюстрація виявилася з п’ятитомника «Гуцульщина» 1899-1908 професора Володимира Шухевича (дід того самого Шухевича). На цій ілюстрації можна побачити і інші гуцульські ножі про які я хочу написати трохи згодом. Професор і видатний етнограф видав цю книжку понад сто років назад і вона досі цікава.

З підпису можемо дізнатися, що це виделка. Через стереотипне уявлення про вилку, з трьома чи чотирма зубцями, я спершу відкидав цей варіант. По суті це як сучасна туристична вилка-ніж. Її можна закріпити в спеціальний паз в руків’ї і отримаємо з однієї сторони ніж а з іншої виделку.

Дослівно там написано таке: 1. 2. Забигачі = бганї — складні ножі; черінки сипані з мосяжи і писані; ніж сам має: тилє, вістрє, і жєло. 1 має виделця висунені; до ужитя заправляє ся їх у конець черінок так, що з одного боку буде ніж а з другого виделця. Ніж бганий заскакує на пружинї. Вага 200 ґр.

З цього підпису, крім опису конструкції, я дізнався цікаву інформацію. Виявляється українською мовою складний ніж має окрему назву — Забигач! Для мене це дуже цінна несподівана знахідка. А на гуцульському діалекті складний ніж — бган. Назва походить від слова «бгати».

Тлумачний словник каже таке: Бгати — Певним чином складати, згортати що-небудь. Гнат стояв оддалік та осміхався, дивлячись, як Настя примірювала червону, як жар, матерію і бгала її в дрібненькі фалди (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 54).

Мосяж це жовта мідь або латунь. Такі от цікаві слова тепер в моєму запасі. Варто забигачу і бгану дати нове життя. Треба цінувати історичну спадщину і мовну теж.



Предмети на ілюстрації були в колекції Музею імені Дідушицьких (тепер Державний природознавчий музей Національної академії наук України) і очевидно пізніше були передані Національному музею у Львові.



Ще кілька фото ножа з інших ракурсів. Ніж точно був гордістю його справжнього власника. Крім багатого функціоналу, він красиво оздоблений гуцульськими орнаментами. Інакше тоді бути і не могло.Орнаменти покривають всі площини з латуні. Профіль руків’я теж за формою дуже декоративний з викрутасами.

Час не дуже пожалів цей ніж. Якщо латунь дістала патину то леза вкрилися іржею. Процеси з точки зору хімії ті самі а естетично абсолютно різні.



Бган укомплектований ланцюжком з карабіном, на зразок кишенькового годинника. Зручно діставати і менше шансів загубити, можна користуватися не відчіплюючи. Все ручної роботи включно з карабіном.



Запрошую до коментування і дискусії. Особливо цікаво б було глянути на фото чогось схожого. Або просто почути враження.

Offline ukt

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2106
  • Розташування: днепр
Re: Забигач
« Reply #1 : 29 Березня 2017, 23:29:33 »
По лезвиям- меня всегда несколько удивляли складные олдскульные ножи типа CASE с их кучей разнообразных режущих лезвий (3 лезвия- далеко не предел).Именно режущих, без всяких открывашек и штопоров.

По представленному ножу особо интирестны размеры и вес, как ножа так и отдельно чудо-цепочки.

Offline woodman

  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 194
  • Розташування: Lviv
  • www.knife.org.ua
    • www.knife.org.ua
Re: Забигач
« Reply #2 : 29 Березня 2017, 23:43:16 »
По лезвиям- меня всегда несколько удивляли складные олдскульные ножи типа CASE

Лезо що дивно закінчується двома скосами призначене для тваринництва. Такі ножі називаються Trapper.

По представленному ножу особо интирестны размеры и вес, как ножа так и отдельно чудо-цепочки.

Я в тексті подав цитату де згадується вага 200г. Ви не тільки картинки дивіться ;)

Offline ukt

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2106
  • Розташування: днепр
Re: Забигач
« Reply #3 : 29 Березня 2017, 23:49:33 »
А размеры? А масса подвесной системы? Поверьте- это жутко интирестно, в том числе и с точки зрения эргономики ношения, да и просто с точки зрения эргономики- не слишком ли мешало удержанию второе закрытое лезвие?

Offline woodman

  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 194
  • Розташування: Lviv
  • www.knife.org.ua
    • www.knife.org.ua
Re: Забигач
« Reply #4 : 29 Березня 2017, 23:55:31 »
А размеры? А масса подвесной системы?

Для цього потрібно отримати ніж в руки не на 10 хв. а мати його в нормальному доступі. У мене і моїх друзів такої можливості немає.

Думаю ергономіка цілком сумнівна по сучасним міркам, але тоді були інші критерії :) поглянути хоча б на екіпіровку військових 19 ст.

Offline ukt

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2106
  • Розташування: днепр
Re: Забигач
« Reply #5 : 30 Березня 2017, 00:04:47 »
Ну может в другой раз возьмёте весы и линейку со штангелем, как вариант- снимать на фоне бумаги с сантиметровой клеточкой. Художественные фото это хорошо, но если бы их дополнить и чисто "протокольными" то это только улучшило восприятие. И макрофото было бы очень интирестно, иногда к примеру следы обработки могут сказать очень многое.

Offline woodman

  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 194
  • Розташування: Lviv
  • www.knife.org.ua
    • www.knife.org.ua
Re: Забигач
« Reply #6 : 30 Березня 2017, 00:11:28 »
Ну может в другой раз возьмёте весы и линейку со штангелем

Якщо випаде ще раз така унікальна можливість, постараюся :)

У мене в блозі фото більшого розміру, можна дещо роздивитися.
http://www.knife.org.ua/zabygach/

Offline ukt

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2106
  • Розташування: днепр
Re: Забигач
« Reply #7 : 30 Березня 2017, 00:20:23 »
Блог я уже давно просматривал, весьма интиресен. {tnx}