Автор Тема: Використовуємо українські слова замість адаптованих російських!  (Прочитано 6135 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Font

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2092
  • Розташування: Одесса
    • http://font.io.ua/
6 червня 2016 року на Форумі був створений "Україномовний технологічний розділ". Мета створення розділу - формування україномовного технічного контенту з питань ножівництва.
Створення розділу пройшло, м'яко кажучи, непомітно. Навіть україномовні автори форуму поки що його ігнорують.

Тоді почну я.

Скажіть, чи не дратує вас пряма адаптація в українську мову російського терміну "морёный дуб"? "Морений дуб" - ким морений, чим морений? В україномовному контексті виглядає досить дивно. Та і навіщо нам використовувати це запозичення, коли у нас було своє, нині забуте слово "морта"?

Хтось може сказати, що слово "морта" теж не зовсім українське, що воно теж запозичене чи то з німецької, чи то з французської. Дійсно, з різних джерел можна дізнатися, наприклад, що слово "морта" походить від французського "marais" (болото). Це як з диспутом на тему українськості слова "файно", що колись кипів на Форумі. Насправді, схожі слова в багатьох мовах народів Європи походять від спільних коренів, що збереглися від прадавньої індоарійської мови, матері (або бабусі) всіх цих мов.
Стверджую, що слово "морта" в нашій мові має походження від спільного для всіх індоарійских мов кореня "мор", що означав смерть, безлад і т.п. Наприклад, у давньоримській міфології існувала богиня смерті Морта (лат. Morta), одна з сестер Парок, уособлень давньоримських уявлень про Долю. Від тих же французів у наукову термінологію прийшло слово "морена" - геологічне утворення лідовикового походження, хаотичне нагромадження великої кількості уламків каменю і т.п. Можна продовжити, але ж ми не про них, а про нашу, українську "морту".

Так чим краще слово "морта", навіщо заміняти нею звичний вже "морений дуб"? От тут і починаються "плюшкі".

По-перше, "морта" - це не тільки дуб. Морта - це взагалі деревина, що достатньо довгий час пролежала під водою, в болоті, під товстим шаром намулу і під дією специфічних умов отримала унікальні фізичні властивості. Крім морти дуба зустрічаються, наприклад, смерекова морта, морта береста і т.д. В мережі є повідомлення про кипарисову морту. В тропічних країнах з місцевих водойм добувають морту кумару, лопачо та багатьох інших тропічних екзотів. Отже слово "морта" має ширший зміст, ніж та адаптація з російської, до якої ми звикли.

По-друге. Наприклад, в англійській мові існує термін "bog oak" або "bog wood", тобто унікальна деревина, над створенням якої природа працювала сотн, а то і тисячі років, і яку ні в якому разі не плутають з "fumed oak", дубом штучно підкрашеним за допомогою різноманітних "морилок". І у нас в давнину слово "морта" означало природний матеріал, а "морений дуб" був просто його підфарбованою, підмореною  підробкою. Потім, чи то під впливом зросійщення, чи то спрацювала економічна зацікавленість ділків, та слово "морта" і "морена деревина" стали синонімами. А потім слово "морта" і зовсім щезло з словників. Заради перевірки, пошукайте його в радянських словниках української мови, наприклад в сумнозвісному 33-томному виданні сталінських часів. Не знайдете в жодному.

Ну так що, повертаємо "морту" до життя?


Offline Gesandt

  • Об7459б1бО
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 2620
  • Розташування: Кривий Ріг
  • ми завжди будемо там
Самотній Незкінченний Шлях

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
  Трохи не в тему. Колись давно, при совку, почув, що в тбіліському ПМК все виробництво і тех. документація на грузинській мові. Тільки "відділ кадрів" російською. У нас же все велося російською. Хіба, може львіщина і західніше, вирізнялись?
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline tacha79

  • Активный участник
  • ***
  • Повідомлень: 543
  • Розташування: Киев, Харьковский
Не зовсім згоден.
Зіткнувся в архіві з документами по заснуванню підприємства (1980-1987 роки), багато постанов, тех.умов на підключення, дозвільних документів, погоджень на українській мові.

2vladimir22

  • Гість
Я  тоже не согласен --------кому как удобно(я с Украины)

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
 {^shock} {_18}  (_23) Ну повний ипдєць!   2vladimir22 Цей розділ відкрито не для того, щоб з'ясовувати кому як "удобно" Вже наудоблялись.
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline Font

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2092
  • Розташування: Одесса
    • http://font.io.ua/
Все діловодство, в тому числі технічне, за часів СРСР регулювалося нормами державного стандарту. Згідно цих норм, документація складалася виключно російською мовою. Навіть постанови кабміну так званої Української РСР друкувалися російською. Я особисто ніколи не бачив україномовної технічної документації. Якщо вона існувала, то можливо на підприємствах так званої місцевої промисловості, можливо були якісь галузеві відмінності. ХЗ.

Я  тоже не согласен...

Шановний пане 2vladimir22! Цей розділ створений як украіномовний з технічних і технологічних проблем в галузі ножівництва. Хочете обговорювати, наприклад, технологію обробки морти - вам сюди. Хочете поговорити про вашу згоду чи незгоду застосовувати українську мову - є такий розділ фопуму "Трёп", тож Вам туди. І ще. В україномовному розділі треба було писати не "... я тоже не согласен...", а "... я теж не згоден..."

Offline Soxatyi

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 2701
  • Розташування: Запорожье

Offline Igor-ok

  • Бывалый
  • *****
  • Повідомлень: 1244
  • Розташування: Киевская область.
Морений дуб то і є морений дуб. А "морта" мені на "мертвечину" чи "дохлятину" схожа..
http://www.hobbithouseinc.com/personal/woodpics/
галерея пород древесины.

Offline Fes

  • Администратор
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 37762
  • Розташування: Дніпро
    • НОЖиК
Було написано
Цей розділ створений як украіномовний
І одразу під постом
это многое поясняет .
(_23)
Ну невже настільки начхати на те, про що пише ТС?  {_07} {_18}
Звісно, що "с Украины" - це все одно, що "на Украине" - тобто неповага до держави, в котрій живеш.
Але є ж мова, а не тільки "язик". Не здатні спілкуватись українською - чого лізете в цей розділ?
"І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син і буде мати,
І будуть люди на землі…"

Offline Font

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2092
  • Розташування: Одесса
    • http://font.io.ua/
Морений дуб то і є морений дуб. А "морта" мені на "мертвечину" чи "дохлятину" схожа..

Нагадує ситуацію з перейменуванням м. Комсомольськ в Горішні Плавні.
Всі мабуть бачили, або чули,  або читали: "Не хочемо ніяких Горішніх Плавнів! Комсомольськ звучить гордо і звично!"
« Останнє редагування: 11 Червня 2016, 11:16:20 від Fes »

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
.....та тому що бикота !! комсомолец- гордо!   а те що ті падли комсомольці ходили в 30ті по хатах та відбирали останє навіть у дітей- то бляха мабуть теж звучить гордо !! 
   я за   МОРТУ ! (_11)
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Igor ok-а те що ми Малоросія-теж згоден,так же звично,нас давно так обзивають.... ? {))}
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Igor-ok

  • Бывалый
  • *****
  • Повідомлень: 1244
  • Розташування: Киевская область.
Ну і до чого тут москалі, їх "закидони", комсомольці ітп до невдалого (на мій погляд) терміну? Навіщо створювати зайві сутності?
На слово " малоросія" реагую так само, як і ви..
http://www.hobbithouseinc.com/personal/woodpics/
галерея пород древесины.

Offline leoyas

  • Слава Україні
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 6948
  • Розташування: Іршанськ
  • Героям Слава
Igor-ok, нагадався анекдот. Білоруси в Києві. "О, взуцця!!! Ха-ха-ха..., эт што абутки што ли?"
А ще нагадався випадок з власного життя. Товариш, етнічний росіянин, завертає:"Што за херня, "мэбли"? Есть же нормальное слово "мебель"!"

"Ефект каченяти" якось обговорювався на форумі.
Я за морту =)


Не сперечайтеся з росіянами. Ті, у кого є совість - самі все розуміють. Решта вже зробили свій вибір.

Нехай лани широкополі і Дніпро, і кручі стануть вам поперек горла, москалі @бучі.

"Русский мир"- це коли тебе п@здять мусора та гопники, а боятися потрібно НАТО.

Offline IhorO

  • Новичок
  • Повідомлень: 25
  • Розташування: Івано-Франківськ
І у нас в давнину слово "морта" означало природний матеріал, а "морений дуб" був просто його підфарбованою, підмореною  підробкою.
отак хай і буде

Offline KRG Roman

  • Бывалый
  • *****
  • Повідомлень: 1271
  • Розташування: Украина, г. Кривой Рог
Тільки від нас залежить - бути морті чи ні. Я за.

Offline teddy.bear

  • Активный участник
  • ***
  • Повідомлень: 272
  • Розташування: Киев-сити
слово морта пошло от французов.
в среде трубкокуров и трубкорезов используется только термин "мортовая трубка"
https://www.google.com.ua/search?q=morta+pipe&biw=1366&bih=657&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwixuabdr6PNAhXLB5oKHZd9DLwQ_AUIBigB
http://shcherbak.briar.club/
Не стоит читать мои мысли, у вас будут кошмары.

Offline Font

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2092
  • Розташування: Одесса
    • http://font.io.ua/
Шановний друже teddy.bear!

Вірю, що Ваша належність до славного племені майстрів виготовлення люльок робить Вас більшим експертом в їхній термінології, ніж ми всі. Але переглядаючи сторінки різних ресурсів любителів паління люльок (туди найперше відсилає пошук гуглу за запитом "морта"), я зробив для себе висновок, що у люлькарів під мортою ("morta") розуміють не зовсім дерево. Вірніше, про відношення "morta" до деревини люлькарі гаряче дискутують. У французів дубова морта (морений дуб) називається "ch?ne des marais", і він не є для них чимось рідкісним і надзвичайним. А той дуже, дуже дорогий матеріал, справжню "morta", добувають зрідка десь на узбережжі здається Бретоні, і то вже практично перехідна форма між деревиною і кам'яним вугіллям. Справжня "morta", яку так цінують люлькарі, пролежала в анаеробному середовищі не сотні, і навіть не тисячі років. Паління люльки з справжньої "morta", так пишуть, додає незрівнянний присмак і аромат, який дуже приваблює справжніх фанатів паління. Але то дуже дороге задоволення. Тому люлькарі ідуть на всілякі хитрощі, заплутують свою ж таки термінологію, продають під виглядом "morta" звичайну морену деревину, комбінують морену деревину з бріаром, і т.п. Виправте мене, якщо я не правий. Думаю, співзвучність назв морта у ножівників і "morta" у люлькарів не є чимось неприйнятним.

П.С. Цей розділ форуму все ж таки замислений як україномовний...

Offline Fes

  • Администратор
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 37762
  • Розташування: Дніпро
    • НОЖиК
Якщо ще хтось в цьому розділі хоч слово напише російською - отримає бан на місяць
Ну невже настільки начхати на ТС? Ну чому така неповага????  (_23)
"І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син і буде мати,
І будуть люди на землі…"

Offline pam999

  • Бывалый
  • *****
  • Повідомлень: 1191
  • Розташування: чернігів
Морта цілком нормальна назва, бо "морений дуб" потребує уточнення чим він морений (природній-не природній). Я за.

Offline Font

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2092
  • Розташування: Одесса
    • http://font.io.ua/
Друзі! Зацікавленість в розвитку україномовного контенту поміж патріотично налаштованих громадян на патріотичному ножовому форумі - просто вражає...

Була колись тема на форумі. Називалася "Клинок и лезвие. Вопрс к знатокам": http://www.knife.com.ua/forum/index.php?topic=7157.0

Як бачимо, тему обговорювали з 28 лютого 2009 року аж до 1 березня 2009 року. І начебто все з'ясували. Командор так і написав: "Думаю, что во всем разобрались - тему можно закрывать". Але то було у 2009-му році. І розібралися тільки з російськомовною частиною ножової плутанини. Україномовну термінологію за старовинною звичкою похерили. А ось питання: як українці колись називали те, що зараз називається "рабочяя кромка"? Або "хвостовік"? Я вже знаю відповіді. Я їх знайшов. Вони дуже, дуже красиві. Вони природні. Я був просто приголомшений, я був вражений тим чудовим українським словом, коли дізнався, як колись називався процес доведення "рабочєй кромкі" до найбільшої гостроти. Я все розповім. Але хочу підняти тут ту, стару тему. Щоб всі, хто захоче, могли сказати своє слово вже без оглядання на російськомовні джерела. Просто на деякий час забудьте про них. Вони не потрібні!

П.С. Нагадую, що цей розділ виключно україномовний!






Offline pam999

  • Бывалый
  • *****
  • Повідомлень: 1191
  • Розташування: чернігів
Було б дуже цікаво почути ці назви, потрібну справу робите. Мені ,наприклад, трохи ніяково, що саме в цей розділ нічого нового написати не можу, але усіляко підтримую розвиток саме україномовного технічного мовлення.

Offline Fes

  • Администратор
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 37762
  • Розташування: Дніпро
    • НОЖиК
хочу підняти тут ту, стару тему
Краще зробити нову, й не одну.
І не тільки стосовно власне ножа, а й іншого.
Як, наприклад, сказати українською "ножедел"? Або чому скрізь і поряд використовують слово "сталь", а не "криця"?
Чому писати суржиком не соромляться?
Якщо навіть не знаєш української літературної - то чому не встановити словник автоматичної перевірки? Важка праця?
І т.д....
"І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син і буде мати,
І будуть люди на землі…"

Offline novak

  • Будемо жити!
  • Бывалый
  • *****
  • Повідомлень: 1332
  • Розташування: Тернопіль
  • Головне - не проспати своє життя.
Ніколи не здавайся! Вихід завжди є!

Offline Fes

  • Администратор
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 37762
  • Розташування: Дніпро
    • НОЖиК
Не згоден  {sm}
Ножар - це той, хто має відношення до ножів і не більше.
Ножедєл - це той, хто робить, виготовляє ножі (як і knifemaker англійською)
Той словник за Вашим посиланням писали не дуже компетентні люди...
"І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син і буде мати,
І будуть люди на землі…"

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
  Ножар, то на собачій- ножєвщік.
  Мені дуже подобається РК- ріжуча крайка.
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline Niko

  • Активный участник
  • ***
  • Повідомлень: 270
  • Розташування: Рівне
Вважаю, що питання котре ми тут обговорюємо на часі, адже ми живемо в Україні і незалежно від національності всі є УКРАЇНЦЯМИ. Зрештою мені пересічному громадянину цікаво знати й терміни, що стосуються наших з вами інтересів саме українською мовою, адже тривалий час вчився російською, проживав у російськомовному середовищі і як наслідок русифікувався. Тому фраза  - пора і свого навчатися у даному випадку звучить риторично.   
все буде добре для кожного з нас...

Вітька

  • Гість
Шановні Ножарі!Я хочу звернути Вашу увагу на "шапку" нашого форуму.Червоно Чорний стяг ОУН УПА.Тризуб, я бачу в ньому слово ВОЛЯ ,Герб України, напис, Україна понад усе!.І наш державний прапор,жовто блакитний.І

Вітька

  • Гість
Шановні адміни,переверніть наш прапор

Offline seraotzt

  • Moderator
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 3401
  • Розташування: Одесса

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
 Надибав українську назву кукси. КалабУшка і калюжка.  Романтично?
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
   {dr}Мабудь правільніше - калАбушка {23}
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline woodman

  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 194
  • Розташування: Lviv
  • www.knife.org.ua
    • www.knife.org.ua
Думаю варто всю небхідну термінологію зібрати на окремій сторінці. Помістити її на сайті http://www.knife.com.ua/ і додати окремим пунктом меню поруч з Бібліотекою. Не впевнений що власник сайту так зробить, але я в себе на сайті точно.
Слідкуватиму за темою і збиратиму слова.

Думаю актуальність теми ніхто не заперечуватиме :) Потрібно створювати український контент, покищо його частка дуже мала і особливо з усяких вузьконаправлених тем як наша.
Я от свої огляди пишу в першу чергу з тої мотивації щоб було більше українською про ножі.

P.S. Як буде обух доречі?

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
 Нажаль, тема дуже не популярна. Вам, зі Львова, краще знати про "обух". =)  Не по темі. А як буде штукатур, штукатурити :)
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline Oliver

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 4514
  • Розташування: Буковина. Вижниця
Штукатурка - тиньк.
Чув десь таке слово, хоча не впевнений, що воно не прийшло з польської  ((
З повагою, Олег.
Мій блог - http://oliverua.blogspot.com/

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
 8-)  Тинька, тинькувати, тинькар-  я почув десь в Центральній, на Черкащині {23}
« Останнє редагування: 18 Грудня 2016, 01:16:35 від Лука »
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"