Автор Тема: Аутентичний леуку. Який він?  (Прочитано 5778 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Nehai

  • Don't buy a rifle, own a MAUSER.
  • Global Moderator
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 7353
  • Розташування: Київ - Бровари - Шостка
Аутентичний леуку. Який він?
« : 23 Серпня 2013, 16:46:19 »
Дуже коротко. =)
Ви не задумувались над тим, для чого призначений леуку?
Леуку це великий тайговий ніж, який запросто може виконати роботу по рубці та колінню нетовстого дерева.
От для цих навантажень руків'я леуку має дві оковки, спереду та ззаду, посажені на "зуб", та наскрізний монтаж клинка. Посадка "на зуб" дозволяє оковкам скріплювати дерево по колу торців руків'я, а наскрізний монтаж скріплює руків'я, клин та оковки в одну, майже монолітну конструкцію. Таким чином запобігається тріскання та розколювання дерева руків'я в процесі найтяжчої роботи. А найтяжча робота то якраз рубання та розколювання.
При цьому інші ножові задачі леуку правильної геометрії також виконує з блиском.
У Вас геометрія, наскільки я бачу, майже правильна, в тому числі перемінна ширина підводу РК.  {y} До речі, не знаєте, чого вона саме така?
От тільки оковки у Вас немає жодної. І грибок малуватий - з ширшим грибком саме при рубанні легше втримувати леуку, який так і хоче випорснути з руки.
Це все дуже легко відчути, коли взяти "правильний леуку" та "схожий на леуку" і спробувати щось порубати обома.
Звичайно є варіації без задньої оковки, з зігнутим руків'ям, з наборного дерева, шкіри, берести...
Об'єдную їх одне - широка міцна передня оковка, наскрізний монтаж та широкий грибок.
     
І для порівняння декілька "майже" леуку.
Перше фото Marttiini, другий зверху, як раз зроблено по всім канонам:

Далі - Kauko Raatiniemi:

Ну просто ніж, схожий на леуку:


Пробачаюсь за "многабукафф", але це і так дуже коротко.

Незважаючи на все це ніж Ваш гарний.  8-)
« Останнє редагування: 27 Серпня 2013, 11:11:51 від Nehai »
Москаля ху@ч в голову! Господь відділить агнців від козліщ.
Nehai's stabwood&bone
Сергій Одіяненко in Fasebook

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #1 : 23 Серпня 2013, 17:18:13 »
 Я думаю, низкі спускі на під ьомі до кінчика для ковиряння, копання в землі чи кризі.
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline Nutty

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 2582
  • Розташування: Маріуполь
  • 098-59-39-183
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #2 : 23 Серпня 2013, 18:35:48 »
Nehai, показанные Вами ножи либо фабричные-артельные, либо кустарные, сделаны не спама и ни разу. Поищите фото именно саамских ножей -там не то что оковки, вообще порой в рукояти металла нет - только рог и дерево. Но монтаж таки только сквозной с расклепом.
Да и на том-же Мартиини сзади не оковка, а толстая пластина, часто прикрученная на 2самореза. Расклеп же находится под нею.
Василь, думаю, рубку веток нож таки выдержит, но длительную рубку толстых веток и колку полешек, такую же долгую, он ,боюсь, не переживет - рукоять слетит с хвостовика.
Перфекцехуист - человек, который хотел бы сделать идеально, но сойдет и так

Offline Василь

  • Активный участник
  • ***
  • Повідомлень: 475
  • Розташування: николаев
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #3 : 23 Серпня 2013, 19:09:46 »
А наскрізний розклеп робили не тому,що не було досить міцних клеїв?А оковку одягали не тому,що на руків'я йшла перша ліпша більш менш підходяща палка?Автентичність заради автентичності?
0509783853

Offline ярослав

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 8950
  • Розташування: Рівненська обл., м.Костопіль.
  • МОРГ – место отдыха разочарованных граждан.
    • Мій сайт.
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #4 : 23 Серпня 2013, 19:20:13 »
Лежить  лєука, роки 4 тому клинок на брізі брав.
Монтаж всадний.  Ніякий хрін  того ножа за 4 роки не вхопив.  А дуроломів користувалось ним чимало.  {))}

Offline Василь

  • Активный участник
  • ***
  • Повідомлень: 475
  • Розташування: николаев
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #5 : 23 Серпня 2013, 19:24:15 »
Так отож. (__3)
0509783853

Offline Nehai

  • Don't buy a rifle, own a MAUSER.
  • Global Moderator
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 7353
  • Розташування: Київ - Бровари - Шостка
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #6 : 23 Серпня 2013, 23:27:34 »
А разве я говорил, что Мартини-Розелли только правильные леуки делают?
Как раз наоборот -), правильные финские леуку в ихнем ассортименте сейчас проскакивают редко, потому как с всадным монтажом и с "тыльником на двух шурупах" в производстве дешевле.
2 Nutty
Вы хотите сказать, что саамские леуку не кустарного, или артельного производства? ;) А какого ж тогда?
Я могу показать Вам множество фото саамских, карякских, даже эвенкских леуку. 8-) Да, не имеют грибка "каряки" и "эвенки"... Задней оковки на многих нет. Тот же большой саам всегда делается без задней оковки, зачастую не имеет и передней, но вместо оковок там всегда шайбы из рога. Думаете они там только для красоты? И почему расклёп хвостовика (он есть всегда) на аутентичных леуку никогда не делался в дерево, а либо на оковку, либо через луку на рог... Расклёп с лукой на деревянном тыльнике большого ножа это уже современное "изобретение". О пуукко разговор не идёт - он для рубки не предназначен.
И как Вы правильно заметили, при длительной рубке и колке полешек толщиной в руку рукоять без расклёпа рискует расшататься и слететь.
Другое дело, что сейчас мало кому нужно рубить дрова ножом... Лучше топор из багажника достать... Это раньше при пеших походах, когда каждый грамм в рюкзаке горбом чуствуется, охотник не мог себе позволить таскать два несколько ножей (а в походе нужны минимум два - большой и маленький) да ещё топор в придачу.

Хотя это уже не относится к данной теме...
Что-то меня в дебри полемики понесло...
Наверное надо отрезать разговор о леуку в отдельную тему. {23}
Москаля ху@ч в голову! Господь відділить агнців від козліщ.
Nehai's stabwood&bone
Сергій Одіяненко in Fasebook

Offline Nutty

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 2582
  • Розташування: Маріуполь
  • 098-59-39-183
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #7 : 24 Серпня 2013, 00:31:21 »
Цитувати
Вы хотите сказать, что саамские леуку не кустарного, или артельного производства? ;) А какого ж тогда?
это я немножко коряво написал (я, блин, умею (_4)), а Вы меня, соответственно, неправильно поняли :)
Я имел ввиду, что показанные вами ножи либо фабрично-артельные, либо самоделки, деланные не так давно и совсем не саамами, т.е. в каком-то смысле изделия в стиле (=. Аутентичные же, как Вы и сказали, сильно отличаются.
А на счет этого:
Цитувати
Лучше топор из багажника достать
- топор не всегда нужен - например, рубка веток ножом легче.
Перфекцехуист - человек, который хотел бы сделать идеально, но сойдет и так

Offline leoyas

  • Слава Україні
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 6948
  • Розташування: Іршанськ
  • Героям Слава
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #8 : 24 Серпня 2013, 09:04:32 »
А наскрізний розклеп робили не тому, що не було досить міцних клеїв?
Саме тому і робили. В давнину все робили задля максимальної міцності і всіма доступними їм засобами, прийде час і наші потомки будуть сперечатися чи можна робити монтаж руків'я на гіперпупії, що є неавтентичним, бо їхні предки(ми) 500 років назад робили монтаж на банальну епоксидку.
Думаю, якби древніх перенести в наш час і показати наші материали, то вони ними почали б користуватися, а не відсовати.

А оковку одягали не тому,що на руків'я йшла перша ліпша більш менш підходяща палка?
А от оковка, на такого типу ножах доволі функціональний елемент і справа не в палках. Думається, що карельска береза була і в ті часи, і карелка сама по собі доволі міцна, але оковка є оковка і вона дає можливість продовжити життя руків'я. Оковка для леуку ну дуже не зайва, хоча можна й звичайного больстера втулити, теж піде {don}
Не сперечайтеся з росіянами. Ті, у кого є совість - самі все розуміють. Решта вже зробили свій вибір.

Нехай лани широкополі і Дніпро, і кручі стануть вам поперек горла, москалі @бучі.

"Русский мир"- це коли тебе п@здять мусора та гопники, а боятися потрібно НАТО.

Offline Василь

  • Активный участник
  • ***
  • Повідомлень: 475
  • Розташування: николаев
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #9 : 24 Серпня 2013, 09:20:16 »
Гадаю оковка як функціональний елемент працювала саме в парі з безклеєвим наскрізним монтажем,компенсуючи ,деякою мірою розхитування клнка.При монтажі ж на епоксидку руків'я стає молітним.
0509783853

Offline Василь

  • Активный участник
  • ***
  • Повідомлень: 475
  • Розташування: николаев
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #10 : 24 Серпня 2013, 09:42:42 »
Я не проти автентичності я за розумну достатність.А заявляти,що данний ніж зламається від "пустякових" навантажень,як на мене,трішки занадто.
0509783853

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #11 : 24 Серпня 2013, 10:07:38 »
    Жоден лісовий житель в ліс не піде без сокири. То на біса йому ще й леуку тягать. Їх, мабуть, робили по бідності та од безвиходу на колінах з чого попало. Сокиру ж, на колінах не зробиш. Це вам не хухри мухри.
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline leoyas

  • Слава Україні
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 6948
  • Розташування: Іршанськ
  • Героям Слава
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #12 : 24 Серпня 2013, 10:57:59 »
Гадаю оковка як функціональний елемент працювала саме в парі з безклеєвим наскрізним монтажем,компенсуючи ,деякою мірою розхитування клнка.
{23} Таки  погоджуся {dr} 8-).
Не сперечайтеся з росіянами. Ті, у кого є совість - самі все розуміють. Решта вже зробили свій вибір.

Нехай лани широкополі і Дніпро, і кручі стануть вам поперек горла, москалі @бучі.

"Русский мир"- це коли тебе п@здять мусора та гопники, а боятися потрібно НАТО.

Offline Василь

  • Активный участник
  • ***
  • Повідомлень: 475
  • Розташування: николаев
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #13 : 24 Серпня 2013, 11:03:57 »
 (__3)
0509783853

Offline Nutty

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 2582
  • Розташування: Маріуполь
  • 098-59-39-183
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #14 : 24 Серпня 2013, 11:06:54 »
:)
  Їх, мабуть, робили по бідності та од безвиходу на колінах з чого попало.
Делали так-же, как и другие ножи- кто на коленке, кто нет. Но топоры у них были, это ж не Африка  :) Но нахрена тащить с собой топор, весом минимум 2-3кг, а то и больше (туристических тогда не делали, только плотницкие и валочные), если деревья валить не предполагается, а ветки , толщиной в руку и меньше, легче рубить большим ножом, который и весит меньше, и более универсален, чем топор.
Перфекцехуист - человек, который хотел бы сделать идеально, но сойдет и так

Offline Cynic

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 19274
  • Розташування: Днепр
  • Nihil habeo, nihil curo.
Re: Аутентичний леуку. Який він?
« Reply #15 : 24 Серпня 2013, 11:22:03 »
тогда не делали
Не нужно держать наших предков за дураков!
В те времена, когда количество топоров было сравнимо с численностью населения, и топор был частью системы жизнеобеспечения - они делались под все реальные задачи.

А "рубящие ножи" имеют вполне конкретные ниши: "дальний аутдор без необходимости стволы валить" и "гычку рубать".
Не откладывай на завтра то, что можно вообще не делать!