Автор Тема: Кавказский кинжал  (Прочитано 9233 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Nehai

  • Don't buy a rifle, own a MAUSER.
  • Global Moderator
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 7353
  • Розташування: Київ - Бровари - Шостка
Кавказский кинжал
« : 27 Лютого 2013, 01:02:57 »
Господа "ножевики" и сочуствуещие/сопереживающие/интересующиеся! =)
А почему это мы прошли стороной мимо такой штуки как Кавказский кинжал? (_24)
Предлагаю в этой теме выкладывать любые сведения о названном предмете ножевого искусства.
Лично я  =) считаю кавказский кинжал наиболее функциональным и красивым представителем короткоклинкового оружия.  8-)
Начну:
 
Закавказье, 1870-1890 года. Черкесская классика. Рукоять и ножны серебряные с чернением.
Это его оборотка:

Очень красивая вещь!  {:(!)=} Поверхность ножен позолочена, с затемнением - сложная и красивая работа.
Кто ещё чего напишет по данной теме? ;)
Москаля ху@ч в голову! Господь відділить агнців від козліщ.
Nehai's stabwood&bone
Сергій Одіяненко in Fasebook

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #1 : 27 Лютого 2013, 09:02:26 »
Не згоден з самим терміном -короткоклинкова.Поясню---перші черкеські(адигські)кинжали були з довжиною клина 60-70см,так само як і хайбер -аця штука з довжиною в районі метра.Та яка ж це короткоклинкова?Англічани хайбери взагалі відносять до ножів чомусь.Мені чомусь більш подобаються черкеські -і кинжали і шашки(можливо формами).
зворотній бік і кинжала і піхов майже не оздоблювався,або не оздоблювався зовсім.Перші два фото-це пізні,більш сучасний варіант-бо короткий.А взагалі довжина клина в "робочого"кинжала-в районі 38-43см.(залежить від вподобань та мабуть зросту замовника).




спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Юрий Б

  • Гість
Re: Кавказский кинжал
« Reply #2 : 27 Лютого 2013, 11:35:04 »
Двухклинковые "вещи" обожаю, но вот к кавказским как-то не лежит душа.
Мне не нравится хват рукой, хотя у меня ладонь миниатюрная почти.
Те экземпляры, что держал в руке - очень неудобные, но тут надо знать как ими пользовались и могут быть ньюансы. Я их не знаю, а поэтому критикую как есть.
Например, мне черкес в студенческие годы рассказал как рубить шашкой на ходу - простая техника с обратным хватом. Может и врал, но складно.
О кинжалах я тогда с ним не разговаривал - не держал их тогда в руке.
Мне непонятна их любовь к металлическим накладкам на рукояти - зачем?
Металл зимой очень холодный.
Может быть связанна с тем ,что лучше избавляться от крови попавшей на рукоять?
Многодольные клинки также не понимаю. Если для красоты, то не вхожу в число почитателей.     

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #3 : 27 Лютого 2013, 12:06:10 »
Вам треба трохи почитати  8-).По перше-клинок у них один,а р.к.-дві.По друге--руків"яу них дуже різні,як і техніки-є на три пальці,є на чотири.Є зовсім малі.Доречі в черкесів,та і не тільки-пристойно вважалось і вважається таки рубати та різати кинжалом,а колоти-западло.Тому і багато руків"їв-малі. По металевому обкладу.-Річ в тім що руків"я само дерев"яне-а обклад (серебро чи залізо)-він тонкий,тому не дуже в руку й холодний.А ті руків"я що дерево(рідко,в основному ріг тура чи буйвола)-там були підкладки під шайби заклепок,так вони невеликі,та і взагалі-там площа руків"я невелика-тому і не страшний такий вже на холоді метал як вам здається.Це провірено віками,тому так і робилось.  А кров на руків"я там майже не попадала(це думка з тієї ж опери як і про "кровосток"-по якому вона стікає  :D)Горці в нутрощах ним не дуже то і колупалися,треба трохи знати про застосування цієї зброї,та традиції.А якщо вже і попала кров,то змивати її однаково-чи з рогового руків"я-чи з металевого. Для чого доли на клинках.По перше-це полегшення конструкції без особливої втрати міцності клина.Наприклад-сучасна шашка донська-приблизна вага десь кіло,черкеська-500-600гр. з ножнами теж---1300 проти 800.ТОму і техніки відрізняються.В ютубі роликів повно.Наберіть-"черкеська шашка",і далі.-інфи багато.Але якщо дійсно цікаво-тоодними роликами не обійтись.Є книжки-Є.М.Шиллінга;Е.Аствацатурян;В.Хорева;та ін.Тема дуже цікава,а якщо ще й спробувати щось з виготовлення-то набагато більше приходить розуміння що ,як ,і для чого,і чому саме так  8-).Краса долів на останньому місці-практичність-перше.Бо полегшення-це маневреність,і звісно ж шанс більший на виживання в умовах бою. десь так  з пов.Микола  (_11) =)
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Юрий Б

  • Гість
Re: Кавказский кинжал
« Reply #4 : 27 Лютого 2013, 12:40:12 »
Спасибо за инфу.
Вот и не знал, что им рубили.
Чувствовал, что не моё - так оно и есть.
Надо однополчанина из Чечни обременить как им пользоваться может добавит что-то интересное. 

Offline axelT

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 2645
  • Розташування: Erkrath - Киев
Re: Кавказский кинжал
« Reply #5 : 27 Лютого 2013, 12:45:40 »
Я неудержался и купил в Тбилиси... :D Правда сувенирный {_09}
Обращайтесь ко мне на любом языке - я постараюсь Вас понять

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #6 : 27 Лютого 2013, 13:55:46 »
Мені більш подобається саме кард-за їх функціональність,а там і до українського поряд {_09} :D.


[


передостанній-хайбер,останній-чура(авганські племена).А взагалі-фото багато,тому пост може бути безкінечний :D.Зате є ще один з напрямків куди рухатись  :)Що не люблю-так це паяти,а без цього тут ніяк  {sm}. з пов. =)






спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Cova

  • Бывалый
  • *****
  • Повідомлень: 1078
  • Розташування: Полтава
Re: Кавказский кинжал
« Reply #7 : 27 Лютого 2013, 17:35:37 »
вот мой экземпляр, привезенный дедом с Кавказа в 60х

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #8 : 27 Лютого 2013, 18:57:31 »
2 Nehai-кинжал то може й черкеський,а от клин не схожий на черкеський,без дола(ну то таке-були ранні і без них)-але наявність рікассо- (_19)...... {23}.Клин не схожий на їхній. {sm}   =)
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #9 : 27 Лютого 2013, 20:14:39 »

перші чотири-грузинські;п"яте фото-у хевсурів були ще й такі;шосте-персія-1811 рік;7-8-9--гурійський(південно-грузинський)кинжал.
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #10 : 27 Лютого 2013, 20:23:45 »
Доречі клин у того кинжала що показав в першому пості камрад Nehai-схожий на цей клин(окрім довжини)
так що все таки клин здається грузинський  {sm}.Таке траплялось доволі часто--були і з перськими клинами,і шашки з клинами із Золінгена(перероблялись),і з турецькими.....Явище нормальне-бо свого металу там було мало,тому-дещо завозилось,дещо перероблялось.     =)
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #11 : 27 Лютого 2013, 23:09:16 »

клинок-Тифліс,все інше-дагестанська робота.Загальна довжина-700мм;клин 480х50;руків"я 170мм.
три великі-грузинські,середній з них-хевсурський,нижній-чеченський.
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Nehai

  • Don't buy a rifle, own a MAUSER.
  • Global Moderator
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 7353
  • Розташування: Київ - Бровари - Шостка
Re: Кавказский кинжал
« Reply #12 : 28 Лютого 2013, 09:18:08 »
2 Nehai-кинжал то може й черкеський,а от клин не схожий на черкеський,...Клин не схожий на їхній...
Угу.  8-)
Приятно встретить понимающего человека. {con}
Клинок действительно не черкесский, больше похож на турецкий, есть ещё мнения, что клинок выполнен на Кавказе в подражание кинжальному казачьему М1840.
Москаля ху@ч в голову! Господь відділить агнців від козліщ.
Nehai's stabwood&bone
Сергій Одіяненко in Fasebook

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #13 : 28 Лютого 2013, 09:56:17 »
 =) Цікавитьтака штука-як різновид кінжала    квадар--з трьох великих-середній.По всім даним(які знаю)-то це має бути Іран-але і доли і інше-не характерне для Ірану,а більш для Кавказу--Тифліс,тому і наз. хевсурським.Теж не маленька штука-клин-600мм.-тому і пишуть-воювати ним могли люди не малого зросту,та  фізичної сили.Дійсно для такого виробу якось не дуже підходить-короткоклинкова зброя...Хіба в порівнянні з фламбергами  {sm}.Може в кого є які відомості чи думки стосовно-квадара?  =)
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Bezik

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5242
  • Розташування: ФРГ
Re: Кавказский кинжал
« Reply #14 : 12 Березня 2013, 11:14:48 »

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #15 : 12 Березня 2013, 13:18:08 »
Та ні - то джигіт  довго на сонці був  {))} {))} {))}
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Uliss

  • Шлях, що може бути пройдено - не істинний шлях
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 15856
  • Розташування: Глобине
  • Анархіст, соціопат, мізантроп
Re: Кавказский кинжал
« Reply #16 : 12 Березня 2013, 15:53:12 »
.Може в кого є які відомості чи думки стосовно-квадара?  =)
Відомостей немає, а думка проста: прийшов замовник з грішми і каже: "Мені ось таке, тільки з отакими долами і отакими візеруночками чудовими!". А ми тепер голову ламаєм - як та чому... {))}
Иногда свет чернее тьмы. И даже ангелы в ужасе сторонятся его…

Offline Cynic

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 19274
  • Розташування: Днепр
  • Nihil habeo, nihil curo.
Re: Кавказский кинжал
« Reply #17 : 12 Березня 2013, 17:05:06 »
прийшов замовник з грішми і каже: "Мені ось таке, тільки з отакими долами і отакими візеруночками чудовими!".
И мне и половине Закавказья, я банкую! А по дороге - ещё и название придумал - пусть это зовётся "квадара", ну или "каддар"!


Информации некоторое количество есть. Кто хочет - тот найдёт. ;)
Возможно корнями уходит в Турцию, в Трабзон... Но не в северноиранские регионы - там и такое нередко называли "кама".
Не откладывай на завтра то, что можно вообще не делать!

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #18 : 12 Березня 2013, 20:23:19 »
Ну дуже вже у вас вичерпуюча відповідь "..кто хочет - тот найдет"-на який хрін писати якщо нічого сказати - для флуда є тема - "треп"Тема створювалась для обміну інформацією ,а не для вправ у словоблудді. =)
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Cynic

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 19274
  • Розташування: Днепр
  • Nihil habeo, nihil curo.
Re: Кавказский кинжал
« Reply #19 : 13 Березня 2013, 00:59:12 »
на який хрін писати якщо нічого сказати
{23}
Наверное после этой реплики кинусь кропать обзорное исследование на тему: "квадар - 500 лет истории на причерноморских территориях от Персии до Балкан"... С картинками из музеев десятка стран, деталировкой атрибуции каждого предмета, аргументируя особенностями расположения долов, орнаментов на обоймицах, особенностями украшения рукоятей, клеймами и надписями на клинках, с учётом того, почему арабская вязь преобладала и на клинках кавказского происхождения, с плавным переходом к разбору причин, по которым тверской купец закончил свою книгу словами: «Бисмилля Рахман Рахим. Иса Рух Уалло. Аллах акбар. Аллах керим».
Не откладывай на завтра то, что можно вообще не делать!

Offline Курінний

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 1910
  • Розташування: м.новомосковськ дніпропетровської області
  • національність-козак
Re: Кавказский кинжал
« Reply #20 : 13 Березня 2013, 12:29:14 »
Та не треба крапати  (_3) (_3) (_3)    :D.Вибачаюсь ,якщо вас зачепив ,але все таки Nehai створив тему для обміну інфою ,як і інші теми.Ви ж не писали ,наприклад в темах про сталі ,чи ін. - шукайте то й найдете... а спілкувалися ,чимось ділилися....Навіщо тоді форум...Може я не правий - {sm}
спочатку нас не помічають,потім з нами борються,а потім ми  перемагаємо!

Offline Cynic

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 19274
  • Розташування: Днепр
  • Nihil habeo, nihil curo.
Re: Кавказский кинжал
« Reply #21 : 13 Березня 2013, 14:53:46 »
Ви ж не писали ,наприклад в темах про сталі ,чи ін. - шукайте то й найдете... а спілкувалися ,чимось ділилися...
Это два крайних случая. Технический и гуманитарный. [...]

А узкая подтема квадара - мало того, что не имеет прикладного выхода (насколько я понимаю), так ещё и имеет масштаб диссертации/монографии и состоит из частично противоречивой информации, в которой и специалисты порой путаются.
Но некоторое количество разрозненной информации (впрочем, достаточное, чтобы получить представление о предмете) есть и в Сети - кому действительно интересно, сможет собрать и проанализировать, сделать выводы.

Мне эта тема интересна скорее с этнографических позиций (влияние национальных особенностей, взаимодействий культур на "интернациональный" предмет).
Не откладывай на завтра то, что можно вообще не делать!