Автор Тема: Бартки, волошки, сокирки, валашки, топірці та інші етносокири горців  (Прочитано 66101 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline B0dia

  • Перекуємо орала на мечі!
  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 168
  • Розташування: м. Київ
Думается, что все же бартка была изначально инструментом-оружием, а уж потом трансформировалась в чисто статусный предмет, я бы даже сказал - элемент национального костюма... А изначально боевой и статусный предмет это келеф он же чекан предназначение которого, а в некоторых случаях и форма не менялись на протяжении тысяч лет

У келефа бронебійний кінчик почали закруглять тоді коли він втратив своє значення як зброя. І він був статусною зброєю шляхти яку вони використовували замість бартки. Думаю така сама історія була і у бронзових молотків (на фото ліворуч) часів «кобаньської культури» у них теж закруглили жало коли вони стали статусною річчю.
     Прості люди в карпатах ходили з бартками. До речі, якщо я не помиляюся то келеф "альпеншток" є тільки у гуцулів, у інших карпатських народів я нічого подібного не зустрічав.
Где лгут и себе и друг другу,
и память не служит уму,
история ходит по кругу
из крови - по грязи - во тьму
                    Игорь Губерман

Offline ярослав

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 8950
  • Розташування: Рівненська обл., м.Костопіль.
  • МОРГ – место отдыха разочарованных граждан.
    • Мій сайт.

А яким боком цей Петро був до гуцулів?  {_07}

Ну.. скажімо так. Все лісоводство і в часності  лісова галузь як така  започатковані було  власне Петром І.
Ну а до гуцулів..   думаю що  вони  не  створювали ровера, а  ішли протореним шляхом.  У них теж були лісники, які займались  лісовідведенням.  Це що до лісокористування.
Але якщо  десь щось тюкнути для  себе особисто,  певно можна було і барткою. :)  Бартка в лісовій галузі не застосовувалась як інструмент.

Offline Cynic

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 19274
  • Розташування: Днепр
  • Nihil habeo, nihil curo.
Раніше це була  проста сокира, на обусі якої  клеймо з номером кварталу, волості,  осбистим номером лісника і т.д.
Хм...
Не откладывай на завтра то, что можно вообще не делать!

Offline Uliss

  • Шлях, що може бути пройдено - не істинний шлях
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 15856
  • Розташування: Глобине
  • Анархіст, соціопат, мізантроп
Иногда свет чернее тьмы. И даже ангелы в ужасе сторонятся его…

Offline Cynic

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 19274
  • Розташування: Днепр
  • Nihil habeo, nihil curo.
Ага. Из коры деревьев, подлежащих вырубке.
Не откладывай на завтра то, что можно вообще не делать!

Offline John

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2438
  • Розташування: Заставки Красилів Хмельницький
  • люблю любити
ярослав, ти майструєш кльові ножі  =). Не заганяй про петра, і гуцулів, і лісову галузь...
Не потрібно побоюватися кінця свого життя, потрібно боятися того, що воно так ніколи і не почнеться.

Offline Fes

  • Администратор
  • Эксперт
  • *****
  • Повідомлень: 37762
  • Розташування: Дніпро
    • НОЖиК
Ну.. скажімо так. Все лісоводство і в часності  лісова галузь як така  започатковані було  власне Петром І.
{_07}
Тобто Петро №1 започаткував лісову галузь навіть в Угорщіні, Чехії, Моравії, тощо?  {_07}
Ще до свого народження?  {_07}
Сперечатись не буду - мо воно так і було...
Але чогось сумніви беруть... ;)

ЗІ - те, що я написав вище - мною не вигадано. Так було - на жаль для опонентів... Читайте історію.
Скажу лиш одне - барткою я зацікавився ще в 1980 році, коли багато хто з вас ще під стіл пішки ходив.
Моя інфа - з музею Яворницького і його книжок. Хто захоче - знайде. І до нього в мене набагато більше довіри, чим до викладачів лісової справи періоду "незалежної України".
Але - повторюю - сперечатися не буду. Писати тут - мабуть також (бо перемогти в інтернет-суперечках інтернет-спеців неможливо апріорі...)
"І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син і буде мати,
І будуть люди на землі…"

Offline VSk

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 6911
  • Розташування: Киев
Петр 1 все брал и учился в Европе так, что "организованное лесное хозяйство" содрано в Европе. В ГДР в музее лесного хозяйства всякие штампы и т.д. выставлены как  экспонаты еще 15 и 14 веков. В Европе, в средние века это был уже организованный бизнес. Высокогорные районы Украины Гуцульщина, Верховина  всегда входили в состав Австро-Венгрии  , даже в составе Османской Империи и где-то в 19 веке в составе Польского царства. Большинство районов в состав Российской Империи никогда не входили, вошли только в состав СССР, так , что Петр к этой теме не причастен. Выше есть мои фотки с экскурсии там все топорики латунные, но изначально гуцулы делали железные топорики.
Одна унция фактов говорит больше, чем тонна рассуждений. Мартин Ванби
Самая большая тюрьма, в которой живут люди, - это боязнь того, что подумают другие. Дэвид Айк.

Offline ярослав

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 8950
  • Розташування: Рівненська обл., м.Костопіль.
  • МОРГ – место отдыха разочарованных граждан.
    • Мій сайт.
Не заганяй про петра, і гуцулів, і лісову галузь...
В якому сенсі? Щось не то пишу? :) 

ПС. Сперечатись не буду,  адже підняти архів по лісовій таксації і лісовідведенню не тяжко. І глянути коли в тій стороні було зроблено першого візира.  =)

Товариство, ніхто тою барткою ліс не валив, хіба хмизу тюкнуть на ватру. :)
« Останнє редагування: 27 Грудня 2014, 00:27:22 від ярослав »

Offline John

  • Старожил
  • ******
  • Повідомлень: 2438
  • Розташування: Заставки Красилів Хмельницький
  • люблю любити
  В сенсі того, що Петро 1 не мав ніякого відношення до лісової галузі гуцулів. VSk постом вище описав те.
Не потрібно побоюватися кінця свого життя, потрібно боятися того, що воно так ніколи і не почнеться.

Offline VSk

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 6911
  • Розташування: Киев
Срочный вопрос. Из чего сделать рукоять бартки? Что реальное посоветуете?
Одна унция фактов говорит больше, чем тонна рассуждений. Мартин Ванби
Самая большая тюрьма, в которой живут люди, - это боязнь того, что подумают другие. Дэвид Айк.

Offline Oliver

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 4514
  • Розташування: Буковина. Вижниця
З повагою, Олег.
Мій блог - http://oliverua.blogspot.com/

Offline ваня закарпаття

  • Участник
  • *
  • Повідомлень: 74
  • Розташування: м. хуст
доброго вечора назв багато призначення одне

Offline ваня закарпаття

  • Участник
  • *
  • Повідомлень: 74
  • Розташування: м. хуст
у нас роблять або з бука або ясеня

Offline Лука

  • Володимир
  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 5823
  • Розташування: Кам'яний Брід- Кельн
  • Человеку надо мало, чтоб искал и находил.....
 Практичніше всього буде з ліщини {23}
О вкусах не спорят. По вкусам судят.
"Ирония-непременная эстетическая составляющая мышления"

Offline Cynic

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 19274
  • Розташування: Днепр
  • Nihil habeo, nihil curo.
Для использовать как трости или как лесоповального топора? {dr}
Не откладывай на завтра то, что можно вообще не делать!

Offline woodman

  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 194
  • Розташування: Lviv
  • www.knife.org.ua
    • www.knife.org.ua
Львівський Музей Арсенал має зразки різноманітної холодної і вогнепальної зброї з різних куточків світу, мені ж було цікаво свіжим поглядом переглянути експозицію в пошуках нашої спадщини. В експозиції є дуже оригінальні багато оздоблені гуцульські пістолі, порохівниці, пояси, сумки. З холодної зброї не так багато, лише кілька барток. Звісно це лише те що в експозиції, що в фондах невідомо. Кілька фото на телефон для ознайомлення.

Ці три гуцульські топірця (бартки) в першу чергу цікаві тим, що вони автентичні і дуже старі. Тих часів коли це був не сувенір а щоденний атрибут горця.



Гуцульський топірець XIII століття!



Гуцульський топірець, 1827



Гуцульський топірець, початок XIX століття.

На завершення невеликий бонус з Етнографічного музею. Музей після переїзду на  площу Ринок, так і нормально не запрацював, експозицію зробили лише в двох залах і це при такій багатій колекції. Ще раз переконуюся, що люстрацію кадрів треба робити не лише в силових структурах, а і в установах культури. Як можна так неефективно працювати.



Мисливський ніж з виделкою, Івано-Франківська область, Гуцульщина, кінець XIX століття.

Offline VSk

  • Эксперт
  • *******
  • Повідомлень: 6911
  • Розташування: Киев
Музей після переїзду на  площу Ринок, так і нормально не запрацював,
Летом же был не на Рынке, я летом был в музее.
Одна унция фактов говорит больше, чем тонна рассуждений. Мартин Ванби
Самая большая тюрьма, в которой живут люди, - это боязнь того, что подумают другие. Дэвид Айк.

Offline woodman

  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 194
  • Розташування: Lviv
  • www.knife.org.ua
    • www.knife.org.ua
Летом же был не на Рынке, я летом был в музее.

На площі Ринок був чудовий Музей меблів (меблі, фарфор, гобелени...) частина експозиції тепер на проспекті Свободи. На проспекті Свободи був музей Етнографії, його експозиція тепер в фондах і лише мізер виставлений на огляд на площі Ринок. Два музеї чудові, але з другим справи погані. Нічого не рухається.