Автор Тема: Породы деревьев, растущих рядом с нами.  (Прочитано 232079 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Оффлайн Font

 • Старожил
 • ******
 • Сообщений: 2091
 • Расположение: Одесса
  • http://font.io.ua/
В одной из недавних тем уважаемый Jericho показал нам всем фотографии, которые вызвали зависть и восхищение многих из нас: напомню - американцы пилят орех, а орех имеет обалденную текстуру. Я заинтересовался этим орехом. Почему он так отличается от нашего родного, грецкого. И вот что нашел в книге автора Вакулюк П.Г. "Оповіді про дерева" К. Урожай. 1991:
"ГОРІХ ЧОРНИЙ
Горіх чорний — уродженець Північної Америки. Тут на багатих і свіжих грунтах, насамперед в заплаві річки Міссісіпі, він досягає висоти 40—50, а окремі дерева 60 і діаметра 2 м. З Північної Америки горіх потрапив.у Західну Європу, а в 1809 р. відомий вчений І. Н. Каразін посадив його у своєму парку в місті Краснокутську (колишня Харківська губернія). Тепер цю породу можна побачити в багатьох районах республіки: в Карпатах, Лісостепу, на Поліссі.
Родина горіхових, до якої входить горіх чорний, складається з 7 родів і майже 60 видів. Зростають вони у помірному поясі північної півкулі, субтропіках і навіть тропіках. Серед них найбільш цінний і знаменитий горіх волоський,   або  як  називали  його  римляни,  царський.  Та, виявляється, горіх чорний де в чому його переважає, насамперед розмірами. У віці стиглості — це величезне струнке дерево з циліндричним стовбуром, добре очищеним від сучків, та високо піднятою величезною і густою кроною, великим довжиною до ЗО—50 см непарноперистим листям. Кора у нього темно-коричнева майже чорна, глибоко-тріщинувата, звідси і назва цієї породи — горіх чорний. Він має величезний стрижневий корінь, який проникає в грунт яа глибину 9—10 м. Щорічний приріст молодих дерев у висоту в умовах  України 70—100  см.  Отже,  горіх  чорний — порода швидкоростуча.
Найкраще росте він в умовах, коли може утворити добре розвинуту і освітлену крону. В насадженнях навіть нижні гілки не повинні затінюватися іншими породами. Для цього в посадках з участю горіха чорного як домішку до нього потрібно добирати такі супутні породи, які б затінювали лише безсучкову частину його стовбура і не заважали розростанню по радіусу навіть нижніх гілок крони. Найкращі супутники горіха клен польовий, граб, груша лісова, липа дрібнолиста, черешня, алича, а також чагарники: ліщина, гордовина, кизил, фундук, ірга. В сприятливих умовах на Україні у віці 60 років горіх досягає 30-мет-рової висоти. В стиглих насадженнях запас деревини в горішниках становить 450—500 і навіть 600 м3, тоді як дуб в аналогічних умовах дає на 100—200 м3 менше. Вихід ділової деревини у горіха значно більший, ніж у дубових деревостанах.
Горіх   чорний — порода   морозо-   і    посухостійка.   На Україні він витримує морози до 35 °С, проте у віці до 5-ти років інколи пошкоджується пізніми весняними приморозками. В деяких районах Лівобережної України в дуже суворі   зими   спостерігається   обмерзання   деякої   частини крони  молодих дерев. Плодоносить ця порода щорічно і рясно. Плоди достигають у першій половині жовтня. Про їх достигання свідчить пожовтіння оплоднів. Ядро плодів горіха жовтувато-біле. За масою у ньому 55 %  олії, яку використовують   для   виготовлення   високоякісних   фарб. У ядрах містяться білки, вітаміни та інші цінні речовини. Горіхова олія використовується для виготовлення шоколаду,   морозива,  косметичних    препаратів.  З  соку  оплодня  одержують високоякісні фарби та інші промислові товари. І навіть з  шкаралупи  плодів горіха  виготовляють вугілля  спеціального   призначення   та   деякі   сорти   лінолеуму   і пластмаси.
Горіх чорний — одна з найкрасивіших деревних порід. Це справжня окраса парків і скверів. Має цілий ряд корисних властивостей, проте ціниться насамперед за високу якість і красу деревини. Вона надзвичайно тверда, міцна, темно-коричневого кольору, має красиву текстуру і використовується для оздоблення палаців та парадних приміщень, виготовлення дорогоцінних меблів і сувенірів. Хто бував у Майкопському драматичному театрі, очевидно, звернув увагу на його чудове оздоблення деревиною горіха чорного. Шпон з горіхової деревини за красою не поступається перед горіхом волоським та імпортним надзвичайно  дорогим  червоним   деревом,  а  по текстурі   навіть переважає його. З повною підставою можна вважати, що горіх   чорний — суперник   червоного  дерева   і   горіха   волоського. Вихід шпону з деревини 50—60-річного горіха чорного в 2—2,5 раза більший, ніж з дуба, а вартість його вища у 3,5 раза. Деревина горіха чорного набагато цінніша наших місцевих порід, в тому числі і бука. В СЩА буквально обожнюють цю породу,
бо одне доросле дерево горіха висотою 50—60 м коштує тут 5 тис. доларів. В Югославії вважають, що горіх  чорний  найбільш  прибуткова лісова культура. Ця порода, як і  всі  інші представники родини горіхових, потужні фільтри, що очищають повітря від пилу, кіптяви, хімічних та  інших  речовин — відходів виробництва, а також вихлопних газів. Завдяки могутній кроні він виділяє у повітря величезну кількість фітонцидів, які убивають хвороботворні бактерії. В корі та інших частинах горіха  є дубильні речовини. Особливу цінність, як і в горіха волоського, має юглон — антибіотична речовина,  яку  виділяє листя.  З   кори  і  оплоднів добувають барвники.  Листя  використовується з лікувальною  метою. Більшість   виробничників   і   вчених   вважають,   що   на багатих і свіжих землях потрібно вирощувати лише дубові і дубово-ясеневі насадження. Однак, зважаючи на величезну цінність деревини горіха чорного, в свіжих дібровах і судібровах потрібно культивувати його і як головну породу. Необхідно також у Лісостепу та на   Поліссі створювати захисні насадження і  полезахисні лісосмуги.  Відомо, що в останні десятиріччя  йде процес всихання дубових  насаджень. Дуб сильно пошкоджується різними хворобами та шкідниками і росте надто повільно. В багатьох районах місце дуба міг би зайняти більш цінний і високопродуктивний горіх чорний, який росте вдвічі швидше, ніж дуб, і практично не терпить від хвороб та шкідників. На Україні у 50—60-річному віці його дерева досягають віку стиглості і мають   висоту в середньому 30 м.   Такі   розміри дуб має у віці 120 років. В лісгоспзагах республіки зростає тепер майже 1000 га лісів з участю горіха чорного. Найбільші площі їх у Вінницькій,  Київській, Тернопільській, Черкаській і Сумській областях.
В парках і дендропарках республіки, в окремих лісових урочищах зростають поодинокі дерева цієї породи. Всі вони можуть бути джерелом насіння для створення лісонасаджень горіха на значних площах. Нажаль, культури цієї цінної породи створюються в республіці щорічно на площі 20 га — в сотні разів менше, ніж потрібно. Що ж заважає широкому впровадженню горіха чорного в лісові культури? Насамперед консерватизм і байдужість лісівників, недооцінка величезного значення цієї породи, погане знання її біології і способів створення лісових культур. Горіхові ліси потрібно створювати шляхом посіву плодів   з   прив'яленими   оплоднями   безпосередньо   на   лісокультурну площу. Для весняних посівів плоди після очищення від оплоднів стратифікують. Горіх чорний, як уже згадувалося, виділяє велику кількість фітонцидів, дубильних та інших речовин, а головне антибіотик юглон, що негативно   впливає   на   інші   рослини   й   навіть   на   власний самосів. Плоди горіха після достигання опадають разом з оплоднями, які до весни  не встигають висохнути і згнити, а  тому  в  них  зберігається  юглон  та  інші  речовини,  що гальмують  проростання  насіння. Тому горіхи  перед посівом очищають від оплоднів або прив'ялюють їх, що призводить до  руйнування юглона. Шкаралупа горіха дуже тверда і товста. Вона складається з двох половинок, які щільно прикривають ядро горіха. У місці їх з'єднання поверхня  шкаралупи  ребриста. При  посіві  кожен горіх потрібно  класти  на  ребро, що сприяє швидкому його проростанню   і успішнішому   розвитку   стрижневого   кореня. Створення культур  посівом плодів на постійне місце дає кращі   результати,   ніж   посадка   сіянців   або   саджанців. Справа в тому, що горіх чорний вже в перший рік життя створює дуже глибокий стрижневий  корінь. При  викопуванні і пересаджуванні він пошкоджується, а тому рослина  довго  хворіє,  кілька   років  майже   не  дає   приросту. В той же час сходи горіха вже в перший рік досягають 50 см висоти, а, починаючи з другого-третього року : життя, висота їх збільшується       щорічно на 70—100 см. Спостереження показали, що змішувати горіх чорний з дубом та іншими високорослими головними породами недоцільно. Дуб і горіх — породи антагоністи, конкуренти. В таких культурах не можна уникнути бокового затінення крон горіха, важко забезпечити його перевагу в складі насаджень. Навіть при проведенні численних рубок догляду, якщо догляд недостатній, горіх випадає з насаджень. На вирубках, де є достатня кількість самосіву і порослі  другорядних порід, горіх чорний саджають чистими рядами з шириною міжрядь 6—8 м. На безлісних землях і вирубках без природного поновлення саджають ряд горіха, ряд супутніх порід з шириною міжрядь 2,5—3 м.
Крім горіха чорного, широкого впровадження в лісові і захисні насадження, парки і лісопарки заслуговують горіх манчжурський, сірий, Зібольда, серцевидний, скельний і представники з родини горіхових, але з роду гікорі — пекан і роду карія — карія біла і гола. Всі ці види потрібно культивувати за їх красу, велику цінність деревини і плодів, за те що вони дають лікарську сировину.
Отже, горіх чорний, як і деякі інші представники родини горіхових, треба широко впроваджувати в лісові і озеленювальні насадження. Інтереси республіки вимагають, щоб замінник червоного дерева — горіх чорний отримав прописку в наших лісах і лісосмугах. Затрати на вирощу, вання горіхових лісів окупляться сторицею."
Обана! Выходит этот красавец-орех может расти где-то рядом? По картинке, в книге приложенной, распознал недалеко от своего дома уже 2 дерева черного ореха, правда толщина ствола у них не богатырская, около 20 см. Но возник вопрос: а достаточно ли хорошо знаем мы породы деревьев, нас непосредственно окружающих? Может быть не стоит безоглядно гнаться за заморской древесиной, а хотя бы иногда оглядываться вокруг. Сейчас читаю книгу "Экзоты на каждом шагу". Пока только о травах и цветах, но ежели чего интересного найду, то обязательно отсканирую и выложу. И вообще, предлагаю устроить в этой теме обзор местных пород деревьев и опыта их применения.

 

Nazgul-9

 • Гость
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #1 : 29 Июль 2007, 16:04:00 »
1. Сирень: структура красивая с прожилками разных оттенков (попадаеться с фиолетовым отблеском) Брать прикорневую часть.
2 Туя: сложно сушить - трескается, имеет красивый жолтый цвет, структура слабо видна, очень хрупкая.
3 Ясень: прочная древесина хорошо обрабатывается но подвержена сколам. Цве сильно зависит от части ствола от белого с коричневыми прожилками до коричневого с темно коричневыми прожилками. Пористое.
4.Грецкий орех красивая фактура очень приятная сувель попадаеться очень редко сечас сушу пару кусков толстых веток к осени смогу показать фактуру.

Остальное допишу потом. С фото.

Оффлайн Font

 • Старожил
 • ******
 • Сообщений: 2091
 • Расположение: Одесса
  • http://font.io.ua/
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #2 : 29 Июль 2007, 19:10:27 »
Вот он, черный орех:

Оффлайн Jericho

 • Балабол
 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 9245
 • Расположение: Барселона
  • Blog by Jericho
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #3 : 30 Июль 2007, 08:33:41 »
Font, спасибо за очерк.
 - Черного ореха возле дома растет, где-то 6-ть штук. Толщина стволов ~ 80 см. Практического интереса не представляет, т. к. для «нашего дела» придется валить все дерево (чего я не делаю, даже имея возможность).

Оффлайн Kyrax

 • Активный участник
 • ***
 • Сообщений: 612
 • Расположение: м. Ужгород
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #4 : 30 Июль 2007, 09:27:32 »
А що думають колеги про Тис? Він у нас на Закарпатті росте (занесений у Червону книгу), а ле інколи можна дістати.

 

Валерій

 • Гость
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #5 : 30 Июль 2007, 10:17:27 »
Font, дякую.
Дуже корисна, а саме головне, вчасна інфа. Моїм батькам у спадок дісталось паро га землі на досить суттєвій відстані від міста. На сімейній раді ми якраз обговорювали можливість засадження цієї ділянки ліском. Ось тепер з*явились пріорітети у виборі порід.

Egor

 • Гость
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #6 : 30 Июль 2007, 10:53:19 »
2 Font: по фото могу ошибиться, но похоже на орех который я знаю под именем "Маньчжурский".

По экзотике, я создавал тему (до Великого Глюка) про Бархат Амурский (это я так определил по литературе). Вот фото
http://nut.io.com.ua/album19232.
Нашел как-то дерево сломаное упавшей сосной, ну и решил попробовать. Лежит дома пару бревнышек, сохнет. После отпуска пилить буду.
Цитата: "Kyrax"
А що думають колеги про Тис? Він у нас на Закарпатті росте (занесений у Червону книгу), а ле інколи можна дістати.

Тис же вроде ядовитый, причем все части растения.

Оффлайн Kyrax

 • Активный участник
 • ***
 • Сообщений: 612
 • Расположение: м. Ужгород
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #7 : 30 Июль 2007, 11:00:27 »
Читав, що  луки колись з нього дуже добрі виходили.
А, ось знайшов:
Наукове значення: Реліктовий (третинний) вид з диз'юнктивним ареалом.
Статус: III категорія.
Поширення: Українські Карпати, Передкарпаття, Кримські гори. Вид поширений також у гірських районах Зх. і Пд.-Сх. Європи, у Середземномор'ї, на. Близькому Сході, у Пн. Ірані, на Кавказі.
Місця зростання: Грабово-букові, букові та буково-хвойні ліси. На карбонатних породах, часто на вапнякових скелях, в ущелинах.
Чисельність: Налічується понад 40 місцезнаходжень. Популяції локальні, нечисленні, кількість їх скорочується.
Причини зміни чисельності: Масове вирубування у минулому заради цінної деревини.
Загальна характеристика: Хвойне дерево або кущ заввишки З- 16 м, з пластинчастою або гладкою корою. Росте повільно. Тривалість життя від 1 до 3 тис. років. Деревина важка, міцна, червоного кольору. Листки (хвоя) голкоподібнолінійні, темно-зелені, блискучі, знизу - світло-зелені, матові; отруйні (містять алкалоїд таксин). Насіння кістянковидне, їстівне. Цвіте у квітні - травні. Плодоносить у вересні - жовтні. Розмножується насінням і вегетативно. Тіньовитривала рослина.
Заходи охорони: Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється у Ялтинському гірсько-лісовому природному і Карпатському біосферному заповідниках, заказниках загальнодержавного значення Княждвірському (Коломийський р-н Івано-Франківської обл.). Тисовий Яр (Сторожинецький р-н Чернівецької обл.), Карабі-Яйла (Білогірський р-н, Крим), Великий Каньйон Криму (Бахчисарайський район) та ін. Рекомендується створити ботанічні резервати та пам'ятки природи у всіх місцях зростання тису ягідного, збільшити площі його насаджень (у лісах, ботанічних садах, парках).

Оффлайн preparator

 • Осваиваюсь
 • **
 • Сообщений: 139
 • Расположение: Евпатория
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #8 : 30 Июль 2007, 15:46:03 »
Цитата: "Kyrax"
Читав, що  луки колись з нього дуже добрі виходили.
А, ось знайшов:
Наукове значення: Реліктовий (третинний) вид з диз'юнктивним ареалом.
Статус: III категорія.
Поширення: Українські Карпати, Передкарпаття, Кримські гори. Вид поширений також у гірських районах Зх. і Пд.-Сх. Європи, у Середземномор'ї, на. Близькому Сході, у Пн. Ірані, на Кавказі.
Місця зростання: Грабово-букові, букові та буково-хвойні ліси. На карбонатних породах, часто на вапнякових скелях, в ущелинах.
Чисельність: Налічується понад 40 місцезнаходжень. Популяції локальні, нечисленні, кількість їх скорочується.
Причини зміни чисельності: Масове вирубування у минулому заради цінної деревини.
Загальна характеристика: Хвойне дерево або кущ заввишки З- 16 м, з пластинчастою або гладкою корою. Росте повільно. Тривалість життя від 1 до 3 тис. років. Деревина важка, міцна, червоного кольору. Листки (хвоя) голкоподібнолінійні, темно-зелені, блискучі, знизу - світло-зелені, матові; отруйні (містять алкалоїд таксин). Насіння кістянковидне, їстівне. Цвіте у квітні - травні. Плодоносить у вересні - жовтні. Розмножується насінням і вегетативно. Тіньовитривала рослина.
Заходи охорони: Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється у Ялтинському гірсько-лісовому природному і Карпатському біосферному заповідниках, заказниках загальнодержавного значення Княждвірському (Коломийський р-н Івано-Франківської обл.). Тисовий Яр (Сторожинецький р-н Чернівецької обл.), Карабі-Яйла (Білогірський р-н, Крим), Великий Каньйон Криму (Бахчисарайський район) та ін. Рекомендується створити ботанічні резервати та пам'ятки природи у всіх місцях зростання тису ягідного, збільшити площі його насаджень (у лісах, ботанічних садах, парках).

У тиса ягодного ядовиты все части растения. Исключение составляют ягоды, при этом косточки в них тоже ядовиты. По одной из легенд одного из правителей отравили подарив ему кубок из древесины тиса. Сомневаюсь, что разумно делать из него рукоять ножа, которым будут резать продукты, да и вообще пользоваться без перчаток. Хотя древесина красивая.
Гораздо интереснее можжевельник реликтовый. Есть у меня веточка, сохнет уже два года. Дерево красное, весьма твёрдое. В заповедники браконьеры дерево срубили, а сучья толщиной в руку бросили. Вот всё присматриваю к нему клинок.
Интересна так же древесина кизила. У древних племен древка из него передавались от отца сыну. Вроде по твёрдости кизил сравнивают с железным деревом. Древесина жёлто-зелёного цвета. Правда весьма сложно найти ствол из которого можно сделать заготовки, кизил растёт очень медленно.
Да, может кто работал с кипарисом? Какие впечатления? У меня перед домом этой зимой вымерзло пару деревьев. Срезал ветку, вроде достаточно твёрдая.

Оффлайн Font

 • Старожил
 • ******
 • Сообщений: 2091
 • Расположение: Одесса
  • http://font.io.ua/
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #9 : 30 Июль 2007, 18:03:38 »
Цитата: "Egor"
2 Font: по фото могу ошибиться, но похоже на орех который я знаю под именем "Маньчжурский".

Очень трудно разобраться по черно-белым рисункам из книги, кто в растительном мире есть ху. У меня тоже были сомнения ( я же не биолог), но мне сказали, что вот те самые оплоды черного ореха имеют резкий запах. Сорвал, потер, понюхал - таки воняет. А вообще листья этого ореха похожи на листья ясеня, который я по одной книге определил, как ясень зеленый, но опять же сомневаюсь. Вообще же ясеней я насчитал на улицах Одессы по крайней мере 4 вида, вот тот, который я считаю ясенем зеленым, для себя называю "захватчиком", так как молодые поросли его появляются в каждй дырке. Ну точно, американец. Вот дальше о ясенях:
"У дібровах України на багатих свіжих і вологих грунтах разом з дубом зростає ясен звичайний з родини маслинових, до складу якої входить 30 родів і 600 видів, в тому числі такі на перший погляд різні породи, як олива, або маслина, бузок, жасмин та багато інших. Рід ясена налічує 70 видів... В парки, ліси і захисні насадження інтрудуковано 20 видів ясена. Серед наших вітчизняних видів найбільше поширення і значення мають ясен звичайний, високий, манчжурський, носолистий, зігнутоплідний та інші.
Більшість представників роду ясена — дерева-велетні, розміри яких вражають уяву. Є серед них і реліктові види...
Ясен звичайний — одна з найцінніших деревних порід України, живе 200—250, зрідка до 350 років, з високо піднятою кроною, струнким стовбуром і великим непарно-перистим листям. Коріння сильно розгалужене і глибоке — адже воно повинно міцно тримати гіганта заввишки 35— 40 м з товщиною стовбура 1,5—2 м. Кора на молодих гілках гладенька, зеленкуватого кольору, на стовбурах і старих гілках сіра.
Ясен звичайний в молодому віці росте порівняно швидко. Рослина вибаглива до світла, на сухих грунтах росте погано, за вимогливістю до родючих грунтів займає серед деревних порід республіки перше місце. Навіть в дібровах росте лише на найродючиших грунтах, тому розрізняють діброви ясеневі та безясеневі. Ясен любить рости в оточенні порід — супутників. Академік П. С. Погребняк писав: «Ясен ясеню вовк», маючи на увазі, що між ними існує жорстока внутрішньовидова боротьба. Ось чому на Україні практично немає чистих ясеневих деревостанів природного походження.
В процесі еволюції природа створила в свіжих і вологих дібровах насадження, де у першому ярусі знаходяться 60—70 % дерев дуба і 30—40 ясена. Таке співвідношення насаджень по кількості дерев у першому ярусі є оптимальним, при більшій кількості продуктивність деревостану, зокрема дуба, падає, адже дуб і ясен породи-конкуренти. У минулому лісівники запроваджували ясен в степові захисні лісонасадження, насамперед на сухих землях. Ці лісопосадки виявилися недовговічними. Вже в молодому віці ясен починав суховершинити, пошкоджувався червицею в'їдливою та іншими шкідниками, які й приводили його до остаточного всихання.
В сприятливих умовах ясен плодоносить майже щорічно і рясно, добре поновлюється порослю від пеньків до 150—200 років. Під шатром стиглих і пристигаючих деревостанів щорічно з'являється велика кількість сходів ясена, що через деякий час внаслідок недостатнього освітлення гинуть. У свіжих і вологих дібровах на вирубках дубово-ясеневих деревостанів з'являється велика кількість сходів ясена. В таких умовах немає потреби його саджати, а лише своєчасно вирубувати ті другорядні породи, що затінюють самосів. На ділянках, де немає природного поновлення ясена, створюють лісові культури, саджаючи один ряд ясена через два-три ряди дуба.
На Україні як в лісах, лісосмугах, так і в міських насадженнях можна побачити ясен зелений — дерево північно-американського походження. Це порівняно невибаглива і недовговічна порода з величезною кореневою системою. Родить вона щорічно і рясно. Сіянці її вирощувати легко і приживаються вони добре, тому лісівники залюбки саджають її разом з дубом в Степу і Лісостепу України. Років 30—40 тому виявилося, що ясен зелений конкурент дуба і росте набагато швидше від нього. Він затінює дуб і лісівники змушені періодично вирубувати його, щоб не допускати затінення і загибелі дуба.
Ясен зелений дає поросль від пеньків, яка через два-три роки знову затінює повільно ростучий дуб. У віці до 15—20 років лісівники змушені кілька разів саджати ясен на пень. Внаслідок цього пеньки його втрачають здатність давати поросль і він випадає з складу насаджень. Якщо окремі дерева і залишаються, то у віці 30—40 років вони всерівно всихають. Після загибелі ясена дуб залишається без «шуби» і підгону, а сам він як світлолюбна порода не може заглушити степові бур'яни і створити лісове середовище. В таких умовах дуб, який навіть на сухих грунтах степової зони повинен жити не менше 100—150, всихає у віці 50 років.
Дуб і ясен зелений мають не лише різний вік стиглості, але й властивості, несумісні в алелопатичному відношенні. Адже ясен зелений виділяє в грунт такі відходи своєї життєдіяльності, які негативно впливають на дуб. У зв'язку з цим у 1957 р. були прийняті рекомендації, які забороняли створення в степових районах на сухих грунтах лісових культур з участю ясена зеленого.
Деревина ясена за основними якісними показниками переважає дубову, має красиву текстуру, надзвичайно міцна, гнучка, тверда, в'язка, еластична і пружна, мало жолобиться і розтріскується, добре полірується. Про всі ці чудові якості деревини ясена люди знали вже в часи сивої давнини, про що свідчать міфи Стародавньої Греції. Знаменитий герой Геракл, син Зевса і красуні Алкмени, зробив собі величезну і важку палицю саме з ясена, вирваного ним з корінням в Немейській долині. Іншому давньогрецькому герою Пелею в день його весілля з морською богинею Фетидою Харон — перевізник душ померлих в підземне царство Аїда — подарував свого списа, держак якого був зроблений з ясена.
З давніх часів з ясена виготовляли весла, бойові палиці, луки і древка стріл, посуд, колісні ободи і спиці. У 1703 р., згідно з указом Петра І порода ця була взята під охорону і її дозволялося рубати лише для потреб кораблебудування. Тепер з ясена роблять паркет, фанеру, музичні інструменти, різні сувеніри та художні вироби. Використовується вона в токарній і столярній справі, машино-, літако- і суднобудуванні та інших галузях народного господарства. На стовбурах ясена інколи утворюються нарости — капи з надзвичайно красивою текстурою. Саме з них виготовляють найцінніші сувеніри і художні вироби... Дуже красиві меблі зроблені з ясена або оздоблені ясеневим шпоном.
З листя і кори залежно від технології одержують синю, чорну і коричневу фарбу. Вони містять таніди, ефірну олію, вітамін С, каротин, пектини. Молоді пагони з листям поїдає худоба, а плоди й насіння — птахи, дикі і домашні тварини. Листя й кору ясена використовують у народній медицині як протигарячковий, сечогінний і протиревматичний засіб, для лікування дихальних шляхів від простуди, радикуліту. Ціниться ясен у зеленому будівництві, зокрема його плакуча форма. На багатих і свіжих грунтах його потрібно вирощувати разом з дубом в захисних насадженнях. Недоліком цієї породи є недостатня стійкість в міському забрудненому середовищі і пошкодження ясеневою шпанкою, яка має дуже неприємний запах і об'їдає листя."
Цитата из уже упомянутого источника. Сфотографирую этот ясень, выложу на всеобщее опознание. А вот фотография еще одного экзота:
  По одной книге это акация ленкоранская, по другой - альбиция ленкоранская. Без бутылки кефира не разобраться. Назрела потребность посетить ботанический сад.

Оффлайн Bezik

 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 4968
 • Расположение: ФРГ
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #10 : 30 Июль 2007, 22:47:20 »
Цитата: "Jericho"
придется валить все дерево (чего я не делаю, даже имея возможность).


УВАЖАЮ

Оффлайн Jericho

 • Балабол
 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 9245
 • Расположение: Барселона
  • Blog by Jericho
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #11 : 02 Август 2007, 10:45:56 »
(Думаю, Font против не будет)
еще фото Ореха черного — J. nigra L.

Взято с http://flower.onego.ru/kustar/juglans.html

и его структурка

Оффлайн Jericho

 • Балабол
 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 9245
 • Расположение: Барселона
  • Blog by Jericho
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #12 : 02 Август 2007, 10:53:40 »
Я еще хочу поработать с
Рябиной обыкновенной — S. aucuparia L.

Взято с http://flower.onego.ru/kustar/sorbus.html
... и фото в разрезе

Взято с http://talks.guns.ru/forummessage/97/146318-6.html

Оффлайн Jericho

 • Балабол
 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 9245
 • Расположение: Барселона
  • Blog by Jericho
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #13 : 02 Август 2007, 11:17:31 »
а еще в пару метрах от дома, у меня растет такое чудо
Платан

но он тааакой  :shock:  здоровый - мама не горюй))
Взято с http://flower.onego.ru/kustar/platanus.html

Egor

 • Гость
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #14 : 02 Август 2007, 11:36:00 »
Jericho, у меня в Пуще часто можно найти рябину, ветром или снегом сломаную. Если что - могу тебе поленце отпилить. Правда толщина небольшая, 12-14см, на глаз.

А с ольхой не пробовал работать?

Оффлайн Jericho

 • Балабол
 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 9245
 • Расположение: Барселона
  • Blog by Jericho
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #15 : 02 Август 2007, 11:49:48 »
Egor, спасибо, но 12-14 слабенько будет. У меня есть возможность - спасибо. С ольхой не пробовал.

Оффлайн Font

 • Старожил
 • ******
 • Сообщений: 2091
 • Расположение: Одесса
  • http://font.io.ua/
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #16 : 02 Август 2007, 17:59:14 »
Цитата: "Bezik"
Цитата: "Jericho"
придется валить все дерево (чего я не делаю, даже имея возможность).


УВАЖАЮ

Я тоже ни в коем случае не хотел никого призывать вырубать наши деревья. Простой обмен знаниями и опытом, а этого добра никогда лишнего не бывает. Да и рубить не нужно, бывают случаи, (как в Одессе) когда идет интенсивная застройка, деревья пускают под пилу. Не пропадать же материалу. Главное знать, что пойдет в дело, а что пусть продают в шашлычные. Уезжал в отпуск - улицы Мясоедовская и Колонтаевская были еще с деревьями, акации и ясени были в огромных наплывах. Вернулся из отпуска - улицы расширяют, мостовые раздолбили, деревьев с капами и сувелями уже и в помине нет. Жаль, в тот момент, когда рабочий зелентреста валил эти деревья, можно было бы договориться. Опять же, я знал (догадывался) что так будет, проезжал по этим улицам, видел, что свозят технику, вагончики, снимают бордюры. Нужно было выложить эту информацию, может кто-то из одесситов и подсуетился бы. Виноват. Это по вопросу об информации, которая никогда лишней не бывает. Опять же засуха у нас. Много деревьев и кустов ее не пережило. Возле соседней школы многие годы стояло диковинное дерево, другого такого в Одессе я не видел. Названия не знаю, явно заморский гость. Похоже, что это лето стало для него последним. А стоит ли себе морочить голову, дворникам поллитруху выставлять?

Sergs

 • Гость
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #17 : 02 Август 2007, 20:38:38 »
Цитата: "Font"
Уезжал в отпуск - улицы Мясоедовская и Колонтаевская были еще с деревьями, акации и ясени были в огромных наплывах. Вернулся из отпуска - улицы расширяют, мостовые раздолбили, деревьев с капами и сувелями уже и в помине нет. Жаль, в тот момент, когда рабочий зелентреста валил эти деревья, можно было бы договориться. Опять же, я знал (догадывался) что так будет, проезжал по этим улицам, видел, что свозят технику, вагончики, снимают бордюры. Нужно было выложить эту информацию, может кто-то из одесситов и подсуетился бы. Виноват.

Подсуетился, подсуетился  :grin: . Разжились здоровенным акациевым капом  :)  с Мясоедовской.

Winwolf

 • Гость
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #18 : 02 Август 2007, 20:51:14 »
Цитата: "Sergs"
Подсуетился, подсуетился  :grin: . Разжились здоровенным акациевым капом  :)  с Мясоедовской.


Ну я бы вас с Сашей не понял, если бы по другому было. Деревья прямо под домом валят, как же тут без добычи остаться? :)

Sergs

 • Гость
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #19 : 02 Август 2007, 21:05:49 »
Ну дык!!

Оффлайн Metrolog

 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 7632
 • Расположение: Odessa
 • http://2knife.com/users/metrolog
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #20 : 02 Август 2007, 21:13:34 »
Цитата: "Sergs"
Разжились здоровенным акациевым капом

Молодцы. Подсуетились. Даже мне кусочек перепал! Как раз шел к Саше, и вижу этот лесоповал. Я быстро к Саше, а Sergs уже там. Обижаешь, говорят, вот оно! Ну, я ах, ох, ох-еть. Одарили куском. Уже сварил. Досыхает.
с уважением. Metrolog.

Оффлайн Font

 • Старожил
 • ******
 • Сообщений: 2091
 • Расположение: Одесса
  • http://font.io.ua/
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #21 : 03 Август 2007, 00:24:05 »
Ну, тогда я очень рад за всех!

Оффлайн Jericho

 • Балабол
 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 9245
 • Расположение: Барселона
  • Blog by Jericho
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #22 : 03 Август 2007, 09:05:22 »
ну, это, вы бы хоть маааааленькую фоточку этого чуда  :(
Цитата: "Sergs"
Разжились здоровенным акациевым капом

Оффлайн Jericho

 • Балабол
 • Эксперт
 • *******
 • Сообщений: 9245
 • Расположение: Барселона
  • Blog by Jericho
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #23 : 03 Август 2007, 09:08:57 »
Цитата: "Font"
Я тоже ни в коем случае не хотел никого призывать вырубать наши деревья.

Font, про это, даже, никто речи не ведет.
Тема оч. полезная. А полезной информации много не бывает.

Sergs

 • Гость
Re: Породы деревьев, растущих рядом с нами.
« Ответ #24 : 03 Август 2007, 10:37:59 »
Цитата: "Jericho"
ну, это, вы бы хоть маааааленькую фоточку этого чуда  

Точно не помню, кажется Metrolog его сфоткал пока он был свежеспилен и презентабелен. А на дереве это был знатный капище, примерно 50 см диаметр и где то 35-40 см. толщины. Его парень из зеленхоза пока отпилил - убил цепь на бензопиле. Я тут товарищу ножик на ДР дарил, с ручкой из этого капа. Вот отловлю его (товарища), сфотографирую (ножик) и выложу :).