Автор Тема: Протравка (травление) дамаска підручними засобами, прошу поради.  (Прочитано 2382 раз)

Оффлайн novak

• Будемо жити!
  • Местный
  • Расположение: Тернопіль
  • Головне - не проспати своє життя.
Доробив якраз два клинка з дамаску. Ну і поскільки шліфував з кованих заготовок, то зараз постало питання протравки.
Ось склад дамаску зі слів майстра: "Склад пакета у10, шх, лентопилка, близько 500 слоїв".
Нема особливого бажання, заради двох клинків (далі працювати з дамаском не хочеться) купувати азотну кислоту, хлорне залізо, спирт, потім змішувати в пропорціях і т.п., а потім вилити.
Може є якийсь простіший спосіб, підручними засобами?
Серед підручних засобів є:
- лимонний сік;
- оцет;
- лимонна кислота;
- соляна кислота.
- усілякі засоби для чищення посуду чи унітазу, теж на кислотах, наскільки я розумію.
Можна цими засобами добитися хорошої передпродажної підготовки, щоб був хороший контраст?
Ніколи не здавайся! Вихід завжди є!

Оффлайн космос

• Все будет хорошо!
  • Эксперт
  • Расположение: Украина, Донецкая обл.
добитися хорошої передпродажної підготовки, щоб був хороший контраст?
сложно, нужно поднять фактуру сперва, процесс довольно непрост, если с ноля и нужно качество, самое главное тут - не перетравить, почаще вынимайте и попробуйте на пробнике, грохнуть дамаск травлением- плевое дело.
чтоб качественно протравить- нужен опыт.
к примеру, я очень много травил и работал с дамаском и булатом, смогу качественно протравить,  но протравить как травят хорошие кузнецы- не смогу, у них опыта больше.
« Последнее редактирование: 06 Октябрь 2017, 18:30:51 от космос »

Оффлайн novak

• Будемо жити!
  • Местный
космос, так з чого, з якої хімії варто почати? В мене є кусочок того дамаску, десь 1.5х1 см, так що експериментувати є на чому.

Оффлайн космос

• Все будет хорошо!
  • Эксперт
азотка и хлорное
 и посмотрите ютуб, там масса роликов от кузнецов.

Оффлайн novak

• Будемо жити!
  • Местный
Та я передивився і ролики і купу всього прочитав.
Азотка, хлорне, спирт і т.д. - купувати те все заради двох клинків і потім вилити? Я навіть не знаю де в Тернополі шукати ту азотку і хлорне і скільки воно коштує. Невже лимонна кислота чи соляна не дадуть потрібного результату на такому простому дамаску?
Ще є засіб проти їржі, де сказано, що у його складі ортофосфорна кислота.

Оффлайн Mentor

• Эксперт
  • Расположение: г. Калуш
Преобразователь ржавчины (любой автомагазин), средство для чистки cilit -вообще везде продается. Дамаск протравить всякими соками, кокаколами да горчицей не получится - не страдайте херней.
Кому я понадоблюсь - ищите на Фейсбуке

Оффлайн Fes

• Администратор
  • Эксперт
  • Расположение: Дніпро
    • НОЖиК
... везде продается
купувати те все заради двох клинків і потім вилити?
;)
Нельзя принимать на веру ни одного положения не проверив его с помощью разума (П.Абеляр)

Оффлайн космос

• Все будет хорошо!
  • Эксперт
Преобразователь ржавчины
в принципе должен подойти, там, кажется,  основа ортофосфорка.

Оффлайн novak

• Будемо жити!
  • Местный
Преобразователь ржавчины
Є в мене таке. На основі ортофосфорної кислоти. Щоправда тому засобу вже років два.
Почати з нього?

Оффлайн Fes

• Администратор
  • Эксперт
    • НОЖиК
Подальші питання
- скільки його треба?
- розчиняти, чи ні?
- якщо розчиняти, то чим?
- куди налити?
- скільки тримати?
- як втягувати?
- чим промивати?
- як сушити?
- що робити після сушки?
- а може ще щось запропонуєте?
- ...
 :)
Нельзя принимать на веру ни одного положения не проверив его с помощью разума (П.Абеляр)

Оффлайн Сталин

• Осваиваюсь
  • **
  • Расположение: Харьков

Оффлайн Buzzer

• Бывалый
  • Расположение: Kiev
Подальші питання
И вуаля! - Новаку скоро снова доступен раздел "Треп" {))}

Оффлайн novak

• Будемо жити!
  • Местный
Схоже, що "Треп" перенісся сюди  :), судячи з деяких повідомлень, які явно не по темі.
...
Дякую тим, хто дав дієві поради. Почну з перетворювача іржі. Думаю, що результат тут викладу.

Оффлайн Buzzer

• Бывалый
  • Расположение: Kiev
 О  уже там {_08}. Похоже, эту тему можно закрывать, вопросов больше не будет. {))}

Оффлайн Fes

• Администратор
  • Эксперт
    • НОЖиК
уже там
Это ..здец какой-то  {_18}
И снова втягивает в дискуссию... (_23)
Объяснять, что точка координат - это место, где находится наблюдающий? Что человек может наблюдать только часть события, а не его бесконечность? Или опять обнулить?

Оффлайн valera

• Активный участник
  • Расположение: Украина Черкасская обл. г. Смела
Пішов і тільки, шо перевірив..Електроліт навіть нерозведений контрасту геть не дає..Лімон тоже нічорта непомагає..Кока-кола, непробував.Хлорне залізо коштує коробка -40гр ( взалежності від ваги).Його купити можна там де продають радіодеталі..Травить досить непогано ( 1,5 чайної ложки на 1л теплої води).Але найкраще азотка.Основне правило ( для мене) - непередержати.Краще в багато заходів аніж пару раз по хвилині ..Після останньої протравки промиваю -прополоскую в воді і вимокую (непротираю бо будуть розводи) туалетним папером.Просто обгортаю.Потім протираю маслом і все..Хтось може робить по іншому.

Оффлайн стрекач

• Активный участник
  • Расположение: Черниговская обл.
Хлорное железо не плохой вариант. С начала я относился к нему с не доверием, но потом мое мнение круто изменилось. Оказалось все дело в температуре раствора. Плюс сам раствор очень крутой, 2 стол. ложки на 330гр. воды. Ставлю все это дело на водяную баню, нагреваю примерно до 50 град. ( в медицинских перчатках руку можно держать секунд 5), клинок опускал секунд на 20-30 но много раз, даже примерно не скажу. Протирал наждачками всякими, от 600 (грубая риска видна), до 2500 (вообще шо попало). Остановился на 1200. В общем дотравился я до того, что чуть клинок не выкинул. При сведении в 0,3м.м., после моих опытов на клинке появилась РК, спохватился только тогда, когда перчатку разрезал. Травил бы кислотой - точно клинку кабздец. :D А так времени на поторговать лицом было болше. :D

Оффлайн seraotzt

• Moderator
  • Эксперт
  • Расположение: Одесса
Откуда такие пропорции - чайная ложка на литр, 2 столовые на 300 грамм и греть?  {dr}
У меня раствор 0.7 банка от сока с широким горлом. Клинок влазит любой. Там растворено точно 0.5 кг хлорного. Чернеют железяки за секунды. Ни с дамаском, ни с моносталями проблем никогда не было. На рельеф чтоб протравить - ну , 15 минут подержать от силы нужно.
 Хлорное стоит - 30 грн кило, шо его экономить?  ((

Оффлайн valera

• Активный участник
Лично я неиспользую очень крепкие ростворы потому как имиже протравливаю булаты иногда, а там всё в разы должно быть аккуратнее ..Но "пробои" и на дамаске получить можно и они красоты отнють не добавляют...

Оффлайн Вишняк

• Осваиваюсь
  • **
  • Расположение: Киев
Валерий,  вот вы сказали, что электролит не травит. Это который с аккомулятора или соляной раствор и электрический ток?

Оффлайн valera

• Активный участник
Электролит аккумуляторный не даёт контростности.А электролизом можно травить,  но снова контрастности нормальной добиться сложно..Азотка и хлор. железо таки рулят..

Оффлайн Михайло

• Активный участник
  • Расположение: м.Чортків Тернопільська обл
 Після хлорного заліза  малюнок проявляється , але, нажаль ,нетакий контрасний як після  хл.залізі і кислоти.  Переслюсарював два клиночка із " дамаска " , травив в хлорному залізі, не те ... майже, але не те. Чорний тон  залишався після хлорно заліза і кислоти , а  після  самого хлорного заліза - сірий.

Оффлайн novak

• Будемо жити!
  • Местный
Враження після перших спроб на тренувальному кусочку дамаска.
1. Один з рецептів Віктора Кузнєцова - занурити на пару секунд в 3-5% розчин соляної кислоти. Метал як був блискучий, тик і залишився, ледь-ледь проявився малюнок, його майже не видно. Якщо чесно, то сенс такої протравки я не зрозумів. Хоча, ймовірно, вона найбільше береже метал.
2. Засіб для перетворення іржі "Композит", на суміші кислот і дубильних речовин природнього походження. Діє швидко, але все робить чорно-сірим, малюнок слабоконтрастний.
3. Засіб для перетворення іржі на основі ортофосфорної кислоти. Також діє швидко, контраст є, але... причину скажу нижче, вона характерна для всіх речовин, крім пункту номер 1.
4. Розчин лимонної кислоти. Діє швидко, контраст є, але...

Тепер про "але": після травлення способами 2,3,4 малюнок є, але він просто стирається пальцями. Стирається не до металу, а просто зникає і вся поверхня металу стає темно-сірою, малюнок затирається.

Якось можна зберегти той малюнок? Пробував пшикати ВД-шкою, висушувати, але покриття (я про малюнок) вкрай нестійке, все-одно затирається пальцями.

Азотної кислоти в себе в місті не знайшов. Знайшов хлорне залізо в магазині для радіомайстрів, але поки не купував. Купити оте хлорне залізо? Після нього малюнок буде стійким?

Оффлайн Fes

• Администратор
  • Эксперт
    • НОЖиК

Оффлайн космос

• Все будет хорошо!
  • Эксперт
Після нього малюнок буде стійким?
посмотрите видео на ютубе , описывать процесс долго и нудно, ваша задача сначала получить рельеф, а вот потом сняв нагар вы получите четкий узор.
Травить дамаск - нужен опыт, повторяю второй раз.
и не пытайтесь все сделать за один раз за пять сек, угробите материал