Автор Тема: Сувенірний ніж ЮТОН  (Прочитано 749 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline woodman

  • Осваиваюсь
  • **
  • Повідомлень: 194
  • Розташування: Lviv
  • www.knife.org.ua
    • www.knife.org.ua
Сувенірний ніж ЮТОН
« : 02 Серпень 2018, 09:55:14 »
Роздивимося в деталях цікавий сувенірний ножичок виробництва легендарного Південного машинобудівного заводу.

Невеликий вступ, що таке ЮТОН. Перед самим розвалом Совка в кінці 1990 року була прийнята Державна програма конверсії оборонної промисловості. На Південмаші почалася внутрішня реструктуризація виробництва: наказом Генерального директора Леоніда  Кучми було утворено три самостійних заводи: ракетно-космічний завод (РКЗ), завод з виробництва товарів народного споживання (ЮТОН) і тракторний завод (ТЗ).

Саме золотий логотип конверсійного підприємства красується на цьому сувенірі. На картонній вкладці надписи: Ніж сувенірний (Нож сувенирный), Виробниче об’єднання «Південний Машинобудівний Завод» (ПО «ЮМЗ» г. Днепропетровск), артикул, ціна, ТО і лого «ЮМ». На звороті порожньо.


Ніж сувенірний ЮМ ЮТОН в заводській упаковці

Екземпляр цікавий тим, що попав до мене в заводській вакуумній упаковці, абсолютно новий. Це справді рідкісний випадок для такого ширпотребу, зазвичай упаковка не доживає до наших днів. На фото можна побачити як він виглядав з заводу. Є до прикладу колекціонери які збирають іграшки в запакованому вигляді і для них цінно щоб упаковка не була пошкоджена. Але я не з таких, рішуче розпакував щоб подивитися і вам показати це чудо радянської промисловості.

На ножі також є клеймо-логотип «ЮМ», розташоване на коромислі.

Якість литва і самого пластику дуже низька, тривалої експлуатації він мабуть не витримав би. Ножичок краще сприймати як дешевий сувенірний брелок, яким він і є насправді. Резюмуючи зауважу, що цей брелок втілює в собі всю радянську промисловість. Заводи «оборонки» виробляли зброю яка лякала весь світ але не могли якісно зробити жодного товару для народних потреб совка.

Головна фішка цього ножичка його незвичайне конструктивне рішення. Тільки через це його варто придбати в колекцію, а в новому стані це бажаний трофей.

P.S. Оригінальна конструкція складання звісно не радянських інженерів, а традиційно «запозичена» у ворожих капіталістів. На ілюстрації схема патенту № 17846.Ось і сам шведський ніж Carl E. Hellberg, Eskilstuna - 1904 Patent Barrel Knife. Тут більше про нього http://thebladeblog-ulf.blogspot.com/2015/12/carl-e-hellberg-eskilstuna-1904-patent.html .